Ametyst - kameň ľudí narodených vo februári
Milovníci drahokamov a prírodných pokladov, pripravte sa na cestu plnú fascinujúcich objavov! Ametyst, kameň charakteristický svojimi kúzelnými fialovými odtieňmi, je nielen nádherným prírodným skvostom, ale aj hlboko symbolickým minerálom, ktorý sprevádza ľudí narodených vo februári ako ich kameň mesiaca. Ametyst si obľúbite nielen pre jeho krásu, ale aj preto, že je považovaný za kameň lásky, vášne, porozumenia a za kameň pokojného spánku. Preskúmame jeho pôvod, význam a tajomstvo, ktoré z neho robí nenahraditeľný talizman. Objavte, prečo je ametyst milovaný po celom svete – nielen februárovými oslávencami!
Ametyst je tradičným kameňom k 6. výročiu svadby , alebo ako alternatívny šperk k výročiu 4. a 17.
Pokiaľ vyberáte šperk k akémukoľvek výročiu svadby, radi vám poradíme.
O ametyste sme napísali už niekoľko článkov. Ak ste si tento drahý kameň obľúbili, určite vás bude zaujímať Ametyst – drahokam, ktorý si zaslúži pozornosť, alebo Ametyst – vášeň, láska, pokora, porozumenie a predstavivosť.
Ametyst zvyšuje vnútorný pokoj a podporuje emočnú stabilitu. Jeho upokojujúca energia vedie k pocitu harmónie a celkovej pohody. Či už si ametystom ozdobíte zápästie v podobe náramku, alebo nosíte prívesok, prsteň či náušnice, vnímajte energiu jeho červeno-fialových lúčov, ktoré v sebe ametyst kombinuje. Je to ohnivá vášeň červenej farby a intuície farby fialovej, je kameňom porozumenia a sebapoznania.
Ametyst - význam a história
Ametyst je jedným z najznámejších a najcennejších drahokamov z kremennej skupiny. Jeho nádherná fialová farba a bohatá symbolika prispievajú k jeho popularite po tisíce rokov.
Názov pochádza z gréckeho slova amethystos, čo znamená neopojivý.
Staroveké civilizácie: v Grécku a Ríme bol ametyst veľmi cenený a často sa z neho vyrábali šperky a amulety. Podľa gréckej mytológie vznikol ametyst z nymfy menom Amethystos, ktorú bohyňa Artemis premenila na kameň, aby ju ochránila pred opitým bohom Dionýzom.
Stredovek: v stredoveku bol ametyst obľúbený predovšetkým cirkevnými hodnostármi a panovníkmi. Bol symbolom pokory, zbožnosti a božskej moci. Mnoho biskupských prsteňov obsahovalo práve ametyst.
Kráľovské šperky: ametyst sa tešil rovnakej obľube podobne ako diamanty, zafíry alebo smaragdy. Z toho dôvodu zdobil korunovačné klenoty a kráľovské insígnie.
Súčasnosť: cena ametystu sa znížila po objavení veľkých ložísk v Brazílii a Uruguaji v 19. storočí. Tým sa dostal do širšieho povedomia a vďaka tomu získal vyššiu popularitu.
Symbolika ametystovej farby
Ametystová je výsledkom červenej a fialovej. Fialová farba je symbolom tvorivosti, sebapoznania, porozumenia a vnímania. Červená farba stelesňuje vášeň, energiu, silu ohňa, odvahu a lásku. Je farbou vášne, energie a života. Je farbou motivácie, ohňa a krvi. Červená je farba, ktorá dokáže zvýšiť krvný tlak, je výzvou na akciu, farbou, ktorá vyzýva na boj a varuje.
Spoločne obe farby vo Feng Shui symbolizujú energiu ohňa, nadšenia, tepla, vrelosti a aktivity, podporujú pozitívne myslenie a chuť do života. Ametystová je farbou korunnej čakry.
Symbolika a vlastnosti ametystu
Symbol duchovnosti a múdrosti
Ametyst je často spájaný s duchovnosťou, intuíciou a vyšším vedomím. V mnohých kultúrach je považovaný za kameň, ktorý napomáha meditácii a introspekcii.
Ochrana
Po stáročia sa ametyst používa ako ochranňa pred negatívnymi energiami, stresom a zlými vplyvmi.
Spojenie s pokojom a rovnováhou
Ametyst sa tradične používa na zmiernenie úzkosti a prinášanie pokoja mysle. Niektorí ľudia ho využívajú ako nástroj na zlepšenie spánku alebo zmiernenie nočných mor.
Symbol triezvosti
Názov ametyst pochádza z gréckeho slova "ametystos" , čo znamená "neopitý". Podľa starovekých presvedčení mal kameň chrániť pred negatívnymi účinkami alkoholu a podporovať triezvosť a čistotu mysle.
Láska, vášeň
Ametyst je považovaný za kameň lásky, vášne, pokory a porozumenia.
Ametyst opradenými mýtmi a legendami
V starovekom Egypte sa ametyst používal ako kameň hojenia, na zmiernenie obáv a viny, ako silný ochranný kameň na cestách. Gréci a Rimania sa ním ochraňovali pred účinkami alkoholu, a používali ho ako ochranu pred nočnými morami, na navodenie pokojného spánku a príjemných snov.
Peruánci boli presvedčení, že ak na ametyst vyryjú obraz Slnka a Mesiaca a zavesia si ho okolo krku, bude ich chrániť ako kúzlo proti čarodejníctvu.
Staroveký filozof a bojovník Plinius Starší vo svojej encyklopédii uviedol, že ako obraz Slnka, tak Mesiaca na ametyste chráni svojho majiteľa proti hadím jedom.
Ametyst je vždy spoločne s iolitom, sodalitom alebo lapisom lazuli, topazom, olivínom, citrínom, karneolom a granátom súčasťou čakrových šperkov .
Kde sa ametysty nachádzajú?
Ametysty sa nachádzajú v mnohých častiach sveta, ale ich kvalita, farba a veľkosť sa líšia v závislosti od lokality, tým aj popularita a cena.
Najvýznamnejšie náleziská ametystu sú:
Kanada |
V provincii Ontario sa nachádza Thunder Bay, kde sa ťažia ametysty s charakteristickými červenavými tónmi vďaka obsahu hematitu. |
Spojené štáty americké |
|
Afrika |
|
Ázia |
|
Európa |
|
Austrália |
Austrália produkuje ametystov strednej kvality, predovšetkým v štáte Queensland. |
Doposiaľ najväčší objavený ametyst je dlhý 3 m, široký 1,8 m, vysoký 2,2 a jeho hmotnosť je 13 ton. Vystavený je v múzeu Shandong Tianyu v Číne.
ČISTENIE KAMEŇA
Čistenie a dobíjanie ametystu je dôležitým procesom, najmä ak sa používa ako duchovný alebo ochranný kameň. Malo by sa opakovať aspoň 1x mesačne. Pre primazena.cz sme napísali článok: Staráme sa o drahé kamene.
Ametyst ľahko očistíme opláchnutím pod tečúcou vlažnou vodou, prípadne ho môžeme ponoriť na niekoľko minút do misky s vodou. Voda nesmie byť horúca ani studená, aby nedošlo k poškodeniu minerálu.
Pokiaľ máte doma morskú soľ, nasypte ju do misky a ametyst na nej na niekoľko hodín položte. Tento spôsob je vhodný iba pre tromlované alebo surové kamene.
Spojte príjemné s užitočným a ametyst očistite pomocou dymu z bylín, či už z vonnej tyčinky alebo zo zväzku, alebo zo svätého dreva – Palo santo.
Očistený ametyst dobite novou energiou najlepšie na mesačnom svetle, predovšetkým počas splnu. Rovnako ho môžete na niekoľko hodín alebo dní zakopať do pôdy. Dobitie energie zaistíte položením ametystu na väčší kus krištáľu, kde ho necháte niekoľko hodín.
Vyhnite sa:
- priamemu slnečnému svetlu: ametyst časom bledne a stráca sýtu farbu.
- chemikáliám: zabráňte kontaktu s chemikáliami, ako sú umývacie prostriedky, mydlá, máčanie vo vode (sladké, slané a chlórované ), pri športe šperky s ametystom odkladajte.
Všetky spôsoby čistenia a dobíjania kamienkov nájdete v našom článku tu.
Šperky od našich dodávateľov nechávame overiť na pravosť kameňov u Českého gemologického laboratória sro, certifikáty nájdete tu.
Zaujímate sa o kamene podľa mesiaca narodenia? Viac sa dozviete tu.
Článok sme pre vás napísali dňa 20. 1. 2024.
Bol pre Vás článok užitočný? Nazdieľajte ho svojim priateľom - kliknite na tlačidlo Facebook pod týmto textom.
© 2014 www.nefertitis.sk . Tento článok ako celok ani jeho časti nesmie byť kopírovaný a rozširovaný bez predchádzajúceho písomného súhlasu www.nefertitis.cz . Naše články sú chránené ochranou Copyscape a ich kopírovanie je dohľadateľné a preukázateľné. V prípade, že by ste informácie z článku chceli použiť pre svoj blog a pod., radi vám texty aj obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostredníctvom e-mailu na info@nefertitis.cz .
DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE PRE ČITATEĽOV A KUPUJÚCI: Majte vždy na pamäti, že použitie drahých kameňov či minerálov nie je alternatívnou metódou ku konvenčnej lekárskej starostlivosti! V prípade, že na sebe cítite príznaky akejkoľvek choroby, vždy vyhľadajte buď svojho praktického lekára, popr. príslušného ambulantného špecialistu! Vezmite, prosíme, na vedomie, že neexistujú žiadne minerály a drahé kamene, ktoré by mali fyzický účinok proti rakovine, leukémii a ďalším zhubným chorobám, rovnako tak chorobám, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na zdravie. Dôrazne upozorňujeme, že všetky tu uvedené údaje a tiež všetky údaje na všetkých stránkach webu www.nefertitis.sk, ktoré obsahujú informácie o metafyzických vlastnostiach drahých kameňov, polodrahokamov a minerálov, ktoré sú v ľudových mýtoch a tradíciách nazývané ako "liečivé" kamene, sú len informatívny, čerpané zo všeobecne známych informácií a zdrojov. Zdrojmi pre tieto informácie sú tisícročnej mýty a tradície ohľadne použitia minerálov a drahokamov v ľudovom liečiteľstve, publikované prostredníctvom masových médií vo forme tlačenej aj elektronickej, ďalej potom bežne dostupná literatúra - knihy, kde sú publikované údajné účinky na ľudský organizmus a psychiku. Tieto informácie, ktoré sú v spoločnosti všeobecne rozšírené, nie sú návodom, ako obísť klasickú liečbu prostredníctvom vedecky overených lekárskych postupov a liekov s overenými účinkami. Až na výnimky nie sú tzv. "Liečivé" schopnosti minerálov a drahých kameňov, rovnako tak, ako produktov z nich a s nimi vyrobených, akokoľvek vedecky overené a sú dané len a len ľudovou tradíciou a mýty.