Chcete vedieť, ako vyrobiť kryštály?
Asi málokto z nás niekedy nezatúžil byť aspoň na malú chvíľu chemikom, mať príjemne mrazivý pocit, čo sa stane, keď sa naleje voda do kyseliny alebo kyselina do vody? Samozrejme druhá možnosť je správne. Nebudeme vás trápiť tým, čo je dôkaz redukujúcich cukrov Fehlingovým roztokom, aké pH má soľ, ktorá vzniká z tej-ktorej kyseliny a zásady a pod.
Povieme si niečo málo o výrobe kryštálov. Výroba kryštálov je jednoduchá a je možné ju uskutočniť v domácom prostredí s bežne dostupnými surovinami, ako sú napr. cukor, octan, soľ kamenná (tiež kuchynská soľ, chlorid sodný), uhličitan sodný (sóda na pranie), hydrogénuhličitan sodný (jedlá sóda, tiež sóda bikarbóna, "tá" sóda, ktorá sa používa proti páleniu záhy), síran horečnatý, tiosíran sodný (obe posledné menované suroviny možno kúpiť v lekárni), modrá skalica ai.
Výroba kryštálov zo soli
Budete potrebovať: dva poháre, horúcu vodu, soľ kamennú (kuchynská soľ, chlorid sodný), tanier a niť.
Do pohára nalejte horúcu vodu a nasypte toľko soli, koľko sa vo vode rozpustí, resp. prestaňte dosypávať vo chvíli, keď sa soľ prestane rozpúšťať a zostane v podobe kryštálov. Tým získate nasýtený roztok. Nerozpustená soľ klesne na dno pohára. Trochu roztoku nalejte na tanier. Ako voda chladne, na tanieri sa začnú tvoriť kryštáliky soli (zárodočné kryštáliky). Je to spôsobené tým, že sa voda postupne odparuje, z nasýteného roztoku sa stáva presýtený a dôsledkom je kryštalizácia rozpustenej látky, v tomto prípade chloridu sodného.
Postup opakujte, tj. opäť nalejte do pohára horúcu vodu, nasypte soľ, kým sa rozpúšťa, a po usadení nerozpustenej soli zlejte čistú tekutinu do čistého pohára. Roztok môžete prefiltrovať cez filter na kávu alebo papierovú vreckovku, či obrúsok. Na tenkú niť dajte zárodočné kryštáliky, ktoré sa vytvorili na tanieri a niť zaveste do pohára s čírou tekutinou a zakryte obrúskom, aby sa spomalilo odparovanie vody. Počas niekoľkých týždňov, kedy sa voda odparuje, na zárodočných kryštáloch narastajú kryštály soli. Sú veľmi krehké a samozrejme rozpustné vo vode. Výroba kryštálov zo soli je zábavná a poučná najmä pre deti.
Výroba kryštálov pre deti môže byť nielen zo soli, ale aj napr. z jedlej sódy, bóraxu (tetraboritan sodný), alebo zo sódy na pranie (uhličitan sodný).
Ako vyrobiť ľadové kvety?
Budete potrebovať: hrniec, vriacu vodu, síran horečnatý (tzv. horká soľ, je možné ju kúpiť v lekárni), biele lepidlo, štetec a pohár.
Do hrnca s vriacou vodou nasypte toľko síranu horečnatého, kým sa neprestane rozpúšťať a nerozpustené kryštály sa nezačnú usadzovať na dne pohára. Ešte 40% roztok nie je roztokom presýteným! V praxi to znamená, že v 100 ml vody sa rozpustí minimálne 40 g síranu horečnatého. Stačí teda použiť malé množstvo vody, pričom teplá voda urýchľuje rozpúšťanie. Do pripraveného roztoku pridajte dve kvapky lepidla a štetcom naneste malé množstvo tekutiny na pohár. Voda sa vyparí a kryštalizujúci síran horečnatý vytvorí jemný film - ľadové kvety.
Fascinujú vás krasové jaskyne a krasové javy?
Kras vzniká činnosťou povrchovej a podzemnej vody v krajine, ktorej podklad tvoria rozpustné horniny a minerály, najmä vápenec, sadrovec a halit). Z chemického pohľadu dochádza k pôsobeniu vody a vzdušného oxidu uhličitého, tým vzniká kyselina uhličitá, ktorá postupne narúša vápenec. Začnú sa uvoľňovať vápenaté katióny a hydrogénuhličitanový anión. Opätovným vyzrážaním rozpusteného vápenca vznikajú kvaple. Krapníky rastúce zo stropu sa nazývajú stalaktity, kvaple rastúce zo dna jaskyne sa označujú ako stalagmity a pokiaľ sa tieto útvary spoja v tzv. stĺp, jedná sa o stalagnát.
A ako na kvaple v domácom prostredí?
Budete potrebovať dve sklenené nádoby, tanierik, niť zo savého materiálu (napr. bavlny, kúsok priadze), dva kamienky na zaťaženie priadze, síran horečnatý alebo praciu sódu. Do oboch pohárov nalejte horúcu vodu a pridajte síran horečnatý - také množstvo, ktoré sa rozpustí. Nádoby postavte kúsok od seba a medzi ne dajte tanierik. Odstrihnite kúsok bavlnenej priadze, na každý koniec priviažte kamienok, ako záťaž a každý koniec vložte do jednej nádoby tak, aby priadza nebola napnutá, ale prevesená v mieste nad tanierikom. Vzlínaním dôjde k tomu, že sa bavlnená priadza nasiakne roztokmi av mieste prevesenia začnú zmiešané roztoky odkvapkávať. Po niekoľkých dňoch sa odparovaním vody vytvoria tenké stalaktity a stalagmity.
Ak vás zaujíma výroba svietiacich kryštálov, potom odporúčame zakúpiť už kompletnú sadu na ich výrobu.
Článok pre vás napísala dňa 13. 11. 2021: Mgr. Radka Brichcínová
Bol pre Vás článok užitočný? Nazdieľajte ho svojim priateľom - kliknite na tlačidlo Facebook pod týmto textom.
© 2014 www.nefertitis.sk . Tento článok ako celok ani jeho časti nesmie byť kopírovaný a rozširovaný bez predchádzajúceho písomného súhlasu www.nefertitis.cz . Naše články sú chránené ochranou Copyscape a ich kopírovanie je dohľadateľné a preukázateľné. V prípade, že by ste informácie z článku chceli použiť pre svoj blog a pod., radi vám texty aj obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostredníctvom emailu na info@nefertitis.cz .
DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE PRE ČITATEĽOV A KUPUJÚCI: Majte vždy na pamäti, že použitie drahých kameňov či minerálov nie je alternatívnou metódou ku konvenčnej lekárskej starostlivosti! V prípade, že na sebe cítite príznaky akejkoľvek choroby, vždy vyhľadajte buď svojho praktického lekára, popr. príslušného ambulantného špecialistu! Vezmite, prosíme, na vedomie, že neexistujú žiadne minerály a drahé kamene, ktoré by mali fyzický účinok proti rakovine, leukémii a ďalším zhubným chorobám, rovnako tak chorobám, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na zdravie. Dôrazne upozorňujeme, že všetky tu uvedené údaje a tiež všetky údaje na všetkých stránkach webu www.nefertitis.sk, ktoré obsahujú informácie o metafyzických vlastnostiach drahých kameňov, polodrahokamov a minerálov, ktoré sú v ľudových mýtoch a tradíciách nazývané ako "liečivé" kamene, sú len informatívny, čerpané zo všeobecne známych informácií a zdrojov. Zdrojmi pre tieto informácie sú tisícročnej mýty a tradície ohľadne použitia minerálov a drahokamov v ľudovom liečiteľstve, publikované prostredníctvom masových médií vo forme tlačenej aj elektronickej, ďalej potom bežne dostupná literatúra - knihy, kde sú publikované údajné účinky na ľudský organizmus a psychiku. Tieto informácie, ktoré sú v spoločnosti všeobecne rozšírené, nie sú návodom, ako obísť klasickú liečbu prostredníctvom vedecky overených lekárskych postupov a liekov s overenými účinkami. Až na výnimky nie sú tzv. "Liečivé" schopnosti minerálov a drahých kameňov, rovnako tak, ako produktov z nich a s nimi vyrobených, akokoľvek vedecky overené a sú dané len a len ľudovou tradíciou a mýty.