ÚvodMagazínHoroskopyDiamant - kameň ľudí narodených v apríli

Diamant - kameň ľudí narodených v apríli

Milovníci kameňov, poďme sa spoločne ponoriť do fascinujúceho sveta drahokamov spojených s aprílovými oslávencami! Ak ste sa narodili v tomto mesiaci, váš kameň je diamant. Diamant – kráľ medzi drahokamami – je symbolom čistoty, vernosti, večnosti a vnútornej sily . Nie je to len najtvrdší prírodný materiál na Zemi, ale aj kameň, ktorý odráža svetlo tak nádherne, že sa stal synonymom pre lesk, luxus a nadčasovú krásu .

Z duchovného hľadiska sa diamant spája s jasnosťou mysle, posilnením intuície a vnútorným rastom . Hovorí sa, že dokáže zosilňovať energiu iných kameňov a podporuje pravdu, odvahu a harmóniu . Či už ho nosíte pre jeho krásu, silu alebo ako talizman, diamant vám vždy pripomenie, aké výnimočné veci vie príroda stvoriť.

Diamant je tradičným darčekom k 10. a 60. výročiu svadby a ako alternatívny šperk k výročiu 30. Pokiaľ vyberáte šperk k výročiu svadby, radi vám poradíme.

Čo znamenajú 4C a aký je rozdiel medzi diamantom a briliantom sa dozviete z nášho článku Návod – ako rozoznať diamant.

Diamant s briliantovým brusom

Diamant – význam a história

Slovo diamant pochádza z gréckeho adamas, čo znamená nepremožiteľný alebo nezničiteľný, a dokonale tak vystihuje tvrdosť diamantu.
Duchovný význam diamantu spočíva v sile a nezlomnosti, keď vďaka tvrdosti je diamant symbolom vnútornej sily, odvahy a vytrvalosti. Jeho priezračnosť sa spája s čistotou srdca, pravdou a vernosťou, preto sa stal tradičným kameňom zásnubných a snubných prsteňov.

Cesta kráľa drahokamov

Staroveká India – kolíska diamantov
Diamanty boli objavené a ťažené v Indii pred viac ako 2 500 rokmi. Boli považované za symbol bohatstva, a vnímané ako mystický amulet, kedy mali chrániť pred chorobami, nepriateľmi a negatívnou energiou.
Symbol kráľovskej moci: indickí a neskôr aj perzskí a arabskí panovníci nosili diamanty ako znak božského spojenia a absolútnej moci . Verilo sa, že kto nosí diamant, je nedotknuteľný.

Európa v stredoveku
Diamanty sa do Európy dostali obchodnými cestami a stali sa symbolom chrabrosti a sily – rytieri ich nosili ako ochranu do bitiek. Zároveň boli cenené ako elixír pre dušu , pretože sa verilo, že chránia pred šialenstvom a prinášajú duševnú jasnosť.

Tradícia zásnubných prsteňov s diamantom
Tradícia sa datuje do roku 1477, kedy arcivojvoda Maximilián Rakúsky venoval Márii Burgundskej prsteň s diamantom v tvare "M". Odvtedy je diamant považovaný za symbol večnej lásky.

Symbolika a vlastnosti diamantu

Čistota a pravda
Priezračný diamant symbolizuje úprimnosť, otvorenosť a jasnosť zámerov .

Večnosť a vernosť
Od pradávna je považovaný za kameň večnej lásky , aj preto je tak obľúbený v zásnubných prsteňoch.

Sila a odolnosť
Ako najtvrdší prírodný minerál zosobňuje vnútornú silu, nezlomnosť a odhodlanie .

Svetlo a jasnozrivosť
Jeho schopnosť lámať svetlo sa spája s duchovným prezretím, intuíciou a osvietením .

Farebné tóny diamantov

Kto sa domnieva, že diamant sa vyskytuje iba v čírej forme, BUDE PREKVAPENÝ. Číry diamant je síce najbežnejší, ale zďaleka nie jediný. Čím menej farebných tónov má, tým má podľa GIA (Gemological Institute of Amerika) vyššiu kvalitu, škála sa udáva od D po Z.
Symbolika: čistota, jasnosť a večnosť.

Ružový diamant – veľmi vzácny, najznámejšie pochádzajú z Austrálie.
Symbolika: láska, neha a ženská energia.

Modrý diamant – najznámejší je diamant Hope, pochádzajúci z Indie.
Symbolika: múdrosť, sila a vnútorný pokoj.

Žltý diamant – populárny pre šperky.
Symbolika: radosť, optimizmus a tvorivosť.

Zelený diamant – vzniká prirodzeným ožiarením, je extrémne vzácny.
Symbolika: rast, harmónia a obnova.

Čierny diamant - tajomný vzhľad.
Symbolika: sila, individualita a odvaha.

Hnedý (šampanský, čokoládový) diamant.
Symbolika: uzemnenie, stabilita a elegancia.

Fialový diamant.
Symbolika: intuícia, duchovno a tvorivosť.

Fancy color diamant.
Takto sa označujú diamanty mimo farebnej škály D až Z. Čím sýtejšiu farbu diamant má, tým je vzácnejšia a cennejšia.

Diamant opradený mýtmi a legendami

Od nepamäti ľudia verili, že diamant nie je len krásny kameň, ale magický talizman , ktorý chráni, posilňuje a prepája s vyššími silami.

Staroveká India
Diamant bol považovaný za kameň bohov – nosili ho králi a kňazi ako ochranu proti zlým duchom a chorobám. Verilo sa, že ten, kto diamant vlastní, je pod božskou ochranou.

Staroveký Rím
Rímski vojaci verili, že diamanty im na bojovom poli dodajú nepremožiteľnosť a silu – nosili ich ako amulety všité do brnenia.

Svet mytológie
V mytológii bol diamant niekedy považovaný za slzy bohov alebo hviezd , ktoré spadli na Zem. Iní verili, že vznikol z blesku alebo výbuchu hviezdy , a preto v sebe nesie vesmírnu moc.

Legenda o prekliatí
Najznámejší je asi príbeh modrého diamantu Hope , ktorého majitelia údajne čelili nešťastiu, stratám a tragickým koncom. Napriek tomu tento diamant ďalej priťahuje pozornosť a obdiv miliónov ľudí.

Symbol večnej lásky
Diamant sa stal symbolom večnej lásky, ale kedysi dávno sa verilo, že pokiaľ je darovaný bez lásky alebo z vypočítavosti, jeho sila sa obráti proti svojmu nositeľovi.

Najznámejšie svetové náleziská diamantov

India

India je považovaný za kolísku diamantov, je historikmi prvým známym náleziskom. Diamanty sa tu ťažili už pred viac ako 2 500 rokmi, najmä v oblasti Golconda. Pochádzajú odtiaľ aj legendárne kamene ako Koh-i-Noor a Hope.
V Indii sa už neťaží, ale zostáva dôležitým centrom brusiarní diamantov (napr. v Surate)

Juhoafrická republika

Prvý veľký diamant objavený v roku 1867: Eureka diamant. Otvorenie Kimberley v roku 1871 odštartovalo diamantovú horúčku. Odtiaľ sú známe bane: Big Hole , Cullinan Mine (kde bol nájdený slávny Cullinan diamant – najväčší surový diamant všetkých čias). JAR je jeden z najväčších svetových producentov diamantov.

Botswana

Botswana je jeden z najväčších producentov diamantov na svete. Nachádza sa tu najznámejšia baňa: Jwaneng, považovaný za najbohatšiu diamantovú baňu sveta podľa hodnoty produkcie. Diamanty majú mimoriadnu čistotu a kvalitu.

Rusko, Ruská federácia

Oblasť Jakutsko (Sibír), bane okolo mesta Mirnyj. Nachádza sa tu baňa Mir (Mirny Mine) – obrovský kráter viditeľný z vesmíru. Rusko je dnes najväčším producentom diamantov podľa objemu.

Kanada

V Kanade sú relatívne nové náleziská, objavené až v 90. rokoch 20. storočia. Známe bane: Ekati , Diavik , Gahcho Kué. Diamanty z Kanady sú veľmi cenené pre svoju etickú ťažbu a čistotu.

Austrália

Baňa Argyle (zatvorený 2020) bola známa predovšetkým ružovými diamantmi , ktoré patria medzi najvzácnejšie na svete. Tiež produkoval hnedé diamanty a diamanty farby šampaň.

Zaujímavosti

Najväčším nájdeným bezfarebným diamantom bol Cullinan, vážil 3 106,75 karátu (621,35 g). Objavený bol v januári 1905 do bane Premier v Južnej Afrike a pomenovaný bol po majiteľovi bane. Kameň bol rozdelený na menšie kusy a vybrúsený. Najväčší sa nazýva Cullinan I alebo aj Great Star of Africa a je najväčším briliantom na svete (530,4 karátu, 106,08 g). Je zasadený do kráľovského žezla - Sovereign's Sceptre with Cross. Druhý najväčší diamant Cullinan II alebo tiež Second Star of Africa (317,4 karátu, 63,48 g) je zasadený do britskej kráľovskej koruny. Sedem ďalších briliantov bolo v osobnom vlastníctve kráľovnej Alžbety II, ktorá ich zdedila po babičke kráľovnej MÁRII.

Hope diamant je diamant typu IIb, nachádza sa v Smithsonovom inštitúte vo Washingtone a je opradený mnohými legendami. Jeho hodnota sa odhaduje na 250 miliónov dolárov, farbu má šedomodrú. 

Koh-i-Noor diamant, v preklade Hora svetla, je priezračne biely až ľahko modrý oválny briliant. Je súčasťou britských korunovačných klenotov – v kríži koruny kráľovnej Márie.

V roku 2015 bol v aukčnej sieni Sothebys's v Ženeve vydražený modrý diamant Blue Moon v prepočte za 1,2 miliardy korún.

Čistenie kameňa

Čistenie diamantu je jednoduchý, ale dôležitý proces, pretože pomáha zachovať jeho lesk a krásu.

Domáce čistenie diamantového šperku

Pripravte si:

  • Misku s vlažnou vodou.

  • Trochu jemného saponátu .

  • Mäkká zubná kefka.

  • Čistú mäkkú utierku z mikrovlákna.

Postup:

Namiešajte roztok tak, že do misky s vodou dáte pár kvapiek saponátu, namočte šperk a nechajte asi 15 až 20 min v roztoku. Následne jemne utierajte mäkkou zubnou kefkou, opláchnite vlažnou vodou a jemne osušte handričkou.

Vyvarujte sa:

  • abrazívnym čistidlám, bielidlám a zubnej paste,

  • ultrazvuku.

Profesionálne čistenie

Odporúča sa aspoň raz ročne vziať šperk ku klenotníkovi, a to nielen kvôli čisteniu, ale aj na kontrolu uchytenia kameňa.

Všetky spôsoby čistenia a dobíjania nájdete v našom článku tu.

Komu, aký kameň kúpiť a mnoho dôvodov prečo tento, a nie iný nájdete v našich sprievodcoch: Práca s kameňmi, kde nájdete drahé kamene podľa mesiaca narodenia a farbohovor kameňov podľa znamenia Zverokruhu.
Vyberáte šperk k výročiu svadby? Aj s tým vám radi pomôžeme.

Článok sme pre vás napísali dňa 26. 3. 2025.

Bol pre Vás článok užitočný? Nazdieľajte ho svojim priateľom - kliknite na tlačidlo Facebook pod týmto textom.

© 2014 www.nefertitis.sk . Tento článok ako celok ani jeho časti nesmie byť kopírovaný a rozširovaný bez predchádzajúceho písomného súhlasu www.nefertitis.cz . Naše články sú chránené ochranou Copyscape a ich kopírovanie je dohľadateľné a preukázateľné. V prípade, že by ste informácie z článku chceli použiť pre svoj blog a pod., radi vám texty aj obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostredníctvom e-mailu na info@nefertitis.cz .

Google Pinterest zdieľaj článok