ÚvodVšetko o kameňochDrahé kamene podľa mesiaca narodeniaGranát - kameň ľudí narodených v januári

Granát - kameň ľudí narodených v januári

Vitajte milovníci kameňov a spolu s nami sa ponorte hlboko do podmanivého sveta granátu. Granát ako januárový kameň – kameň všetkých ľudí narodených v januári bez ohľadu na znamenie Zverokruhu nás po stáročia okúzľuje svojou bohatou históriou a hlbokou symbolikou. Od starovekých civilizácií až po modernú spoločnosť tento drahý kameň zaujíma zvláštne miesto v srdciach mnohých ľudí. Vydajte sa s nami preskúmať fascinujúce pôvab a nádheru granátu, odhaliť jeho pôvod, význam a príbehy vtkané do jeho žiarivých hlbín. Objavte vášnivo červené odtiene, ktoré v priebehu času symbolizovali lásku a oddanosť, a zistite, ako nás tento polodrahokam aj dnes stále oslňuje a inšpiruje.

Granát_kameň mesiaca.zmenš

Granát – význam a história

Názov „granát“ pochádza zo stredovekej latinčiny, zo slova granatus, čo znamená zrnitý a odkazuje na farbu granátového jablka lat. Punica granatum. Granáty boli používané od doby bronzovej ako drahé kamene a brusivo. Náhrdelníky posiate červenými granátmi zdobili faraónmi starovekého Egypta. Ríme sa z granátu vyrábali pečatné prstene a používali sa na značenie vosku, ktorý uchovával dôležité dokumenty. Červené granáty boli preferované aj v stredoveku, a to duchovnými a šľachtou.

Granát je vlastne skupina niekoľkých minerálov. Päť z nich - pyrop, almandin, spessartin, grosulár a andradit patrí medzi vyhľadávané polodrahokamy v šperkárstve. Pyrop a almandin sa vyskytujú v odtieňoch od fialovej po červenú, spessartin sa nachádza vo vzrušujúcich oranžových až pomarančových a žltých tónoch, zatiaľ čo andradit je väčšinou žltý až zelený (zelená odroda andraditu sa nazýva démantoid). Grosulár môže mať najširšiu škálu farieb, od bezfarebnej cez žltú až po červenooranžovú a oranžovo červenú, rovnako ako silnú žiarivú zelenú zvanú tsavorit.

Medzi najznámejšie šperky patrí starožitný diadém zo slovenských pyropov, ktorý sa nachádza v Smithsonian National Museum of Natural History vo Washingtone, DC Diadém je darom Aleša a Márie Hrdličkových v roku 1937. Pyropy boli veľmi obľúbené vo viktoriánskych šperkoch (1937–1901), dobe, kedy bol tento skvost vyrobený.

Pyropy sú pomenované po svojej sýto červenej farbe z gréc. pyropos, ktorá pripomína oheň a patrí medzi najčervenšie zo všetkých druhov granátov. Ich náleziská je v Českom stredohorí, viď náš článok Ako spoznať český granát, ktoré bolo do 19. st. ich hlavným zdrojom.

Stiahnuť fotku: https://naturalhistory.si.edu/explore/collections/geogallery/10002685

Zaujíma vás tradičné používanie granátu? Podľa indickej astrológie pomáha granát eliminovať negatívne pocity (úzkosti a viny) a vštepiť väčšie sebavedomie, aby podporil kreatívne myslenie a duševný pokoj. V staroveku a stredoveku boli drahokamy, okrem iného aj granát považované za lieky na zápalové ochorenia a na upokojenie nahnevaného srdca. Nosili sa v šperkoch ako talizmany na povzbudenie lásky a oddanosti.

Granáty patria medzi tradičné darčeky k výročiu svadby, a to k 2. výročiu a prípadne k 6. výročiu ako alternatíva k ametystu, viď článok na našom webe Tradičné darčeky v výročí svadby.

Symbolika červenej farby

Červená farba stelesňuje vášeň, energiu, silu ohňa, odvahu a lásku. Je farbou vášne, energie a života. Je farbou motivácie, ohňa a krvi. Červená je farba, ktorá dokáže zvýšiť krvný tlak, je výzvou na akciu, farbou, ktorá vyzýva na boj a varuje. Je farbou základnou - koreňovej čakry. Vo Feng Shui symbolizuje energiu ohňa, nadšenia, tepla, vrelosti a aktivity. Zosobňuje rozum a priebojnosť, podporuje pozitívne myslenie a chuť do života.

Granáty opradené mýtmi a legendami

Granát je známy ako kameň bojovníka – talizman na krížové výpravy a ako kameň dobyvateľa. Merovejci (prvá dynastia vládnucej Franskej ríši od roku 481 do 751) granát priviezli z Cejlónu (Srí Lanka) hodvábnym chodníkom a nechali z neho vytvárať nádherné šperky, v ktorých bol polodrahokam kombinovaný s jantárom.

Granát bol používaný na zvýšenie libida a posilnenie sexuálnej túžby, a to prikladaním na intímne miesta.
Medzi legendy patrí aj lev vyrytý do granátu, ktorý bol považovaný za všeliek, ochranu pred chorobami a nebezpečenstvami, najmä pri cestovaní.

Kde sa granáty nachádzajú?

Granáty pochádzajú z mnohých rôznych oblastí a krajín. Čechy boli primárnym zdrojom červených pyropových granátov populárnych najmä počas viktoriánskej doby. Dnes je to Afrika, ktorá dodáva veľkú časť svetového granátu. Namíbia teraz produkuje démantoidy a väčšina jasne zelených tsavoritov na trhu pochádza z Kene, Tanzánie a Madagaskaru. Namíbia a Tanzánia sú tiež kľúčovými zdrojmi bohatých oranžových až žltých spessartinových granátov. Po mnoho rokov bola ťažobnou oblasťou aj Little Three v južnej Kalifornii. Granáty sa nachádzajú okrem iného aj v Mjanmarsku, Brazílii, Iráne, Afganistane, Pakistane, Indii a na Srí Lanke.

ČISTENIE KAMEŇA

Rôzne typy granátov sa pohybujú medzi 6,5 a 7,5 na Mohsovej stupnici tvrdosti. To znamená, že tento kameň je náchylnejší na poškodenie ako rubíny, zafíry a diamanty. Aj keď nie všetky granáty sú vhodnými kandidátmi na denné nosenie, sú ideálne pre náušnice, brošne a prívesky. Premýšľajte o tom, ako skladujete svoje granátové šperky. Ak ho necháte utierať o tvrdšie drahokamy – opäť si predstavte diamanty, rubíny a zafíry – môžu sa poškriabať. A naopak granát zase môže poškriabať mäkšie drahokamy, ako sú napr. opály, a perly.

Bezpečným spôsobom na čistenie granátov je teplá mydlová voda a prípadne mäkká kefka, rovnako tak možno použiť ultrazvukové čističe – okrem kameňov, ktoré majú praskliny alebo výplne. Čistenie v pare sa neodporúča. Šperky neumývajte v umývadle, aby Vám nevykĺzli a nespadli do odpadu, pokiaľ potrebujete odstrániť nečistoty, použite špáradlo, ktoré šperk nepoškriabe.

Všetky spôsoby čistenia a dobíjania kamienkov nájdete v našom článku tu.

Šperky od našich dodávateľov nechávame overiť na pravosť kameňov u Českého gemologického laboratória sro, certifikáty nájdete tu.

Zaujímate sa o kamene podľa mesiaca narodenia? Viac sa dozviete tu.

Článok sme pre vás napísali dňa 20. 1. 2024.

Bol pre Vás článok užitočný? Nazdieľajte ho svojim priateľom - kliknite na tlačidlo Facebook pod týmto textom.

© 2014 www.nefertitis.sk . Tento článok ako celok ani jeho časti nesmie byť kopírovaný a rozširovaný bez predchádzajúceho písomného súhlasu www.nefertitis.cz . Naše články sú chránené ochranou Copyscape a ich kopírovanie je dohľadateľné a preukázateľné. V prípade, že by ste informácie z článku chceli použiť pre svoj blog a pod., radi vám texty aj obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostredníctvom e-mailu na info@nefertitis.cz .

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE PRE ČITATEĽOV A KUPUJÚCI: Majte vždy na pamäti, že použitie drahých kameňov či minerálov nie je alternatívnou metódou ku konvenčnej lekárskej starostlivosti! V prípade, že na sebe cítite príznaky akejkoľvek choroby, vždy vyhľadajte buď svojho praktického lekára, popr. príslušného ambulantného špecialistu! Vezmite, prosíme, na vedomie, že neexistujú žiadne minerály a drahé kamene, ktoré by mali fyzický účinok proti rakovine, leukémii a ďalším zhubným chorobám, rovnako tak chorobám, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na zdravie. Dôrazne upozorňujeme, že všetky tu uvedené údaje a tiež všetky údaje na všetkých stránkach webu www.nefertitis.sk, ktoré obsahujú informácie o metafyzických vlastnostiach drahých kameňov, polodrahokamov a minerálov, ktoré sú v ľudových mýtoch a tradíciách nazývané ako "liečivé" kamene, sú len informatívny, čerpané zo všeobecne známych informácií a zdrojov. Zdrojmi pre tieto informácie sú tisícročnej mýty a tradície ohľadne použitia minerálov a drahokamov v ľudovom liečiteľstve, publikované prostredníctvom masových médií vo forme tlačenej aj elektronickej, ďalej potom bežne dostupná literatúra - knihy, kde sú publikované údajné účinky na ľudský organizmus a psychiku. Tieto informácie, ktoré sú v spoločnosti všeobecne rozšírené, nie sú návodom, ako obísť klasickú liečbu prostredníctvom vedecky overených lekárskych postupov a liekov s overenými účinkami. Až na výnimky nie sú tzv. "Liečivé" schopnosti minerálov a drahých kameňov, rovnako tak, ako produktov z nich a s nimi vyrobených, akokoľvek vedecky overené a sú dané len a len ľudovou tradíciou a mýty.

Google Pinterest zdieľaj článok

Súvisiace produkty