Moderná čarodejnica
Každá žena je čarodejnicou. Praktizujeme rôzne rituály, ktorých cieľom je istota, stabilita, spokojnosť, láska. Rituály môžu byť upravené podľa individuálnych potrieb a tradícií každej čarodejnice. Dôležité je, aby sa vykonávali s vedomím a úmyslom, čo zvyšuje ich účinnosť.
Moderné čarodejnice sa sústredia na posilnenie ženskej energie, osobnej sily a harmónie, využívajú dary a sily prírody, ako sú kryštály , byliny, éterické oleje . Ich praktiky vychádzajú z dávnych tradícií, podporených dôverou v pozitívne vibrácie a energiu kameňov, v účinky bylín, pôsobenie fáz Mesiaca…
Dôležitou súčasťou moderného čarodejníctva sú kryštály, pretože pomáhajú čarodejniciam sústrediť ich zámer a podporovať energiu v súlade s prírodnými silami. Kryštály by sa mali pravidelne očisťovať a nabíjať. K očiste od negatívnej energie sa používa slnečné alebo mesačné svetlo, vykurovanie alebo voda, na dobíjanie pozitívnej energie napr. krištáľ.
Kryštály, bez ktorých sa čarodejnica nezaobíde
Vášeň, láska, porozumenie, pokora, intuícia, pokojný spánok, meditácia |
|
Upokojujúca energia lásky, harmonizácia srdcovej čakry, podpora priateľstva a láskavosti, posilnenie vnútornej harmónie |
|
Hojnosť, šťastie, prosperita, úspech, pozitívna energia, podpora sebavedomia |
|
Ochrana pred nepokojmi a strachom, posilnenie odväzy, fyzickej a duševnej sily |
|
Harmonizácia korunnej čakry, mesačná mágia, spojenie s vyššími vibráciami a duchovnými silami |
|
Odvaha, prekonanie negatívneho myslenia, podpora úspechu, posilnenie odvahy a sebavedomie |
|
Porozumenie, uvedomenie si seba samého, zlepšenie komunikácie, posilnenie priateľstva |
|
Univerzálny kryštál, zosilnenie pozitívnej energie, meditácie, magické účely, dobíjanie ostatných kryštálov energiou |
Ako moderné čarodejnice využívajú energiu kryštálov?
- Kryštálové mriežky – geometrické usporiadanie kryštálov s určitým cieľom a zámerom, ako je napr. priťahovanie lásky, prosperita, ochrana, pokojný spánok a iné.
- Meditácia – na vyrovnanie energie tela a mysle sa kryštály buď držia v ruke alebo pokladajú na telo.
- Nosenie vo forme amuletu alebo talizmanu – čarodejnice nosia kryštály v ich rôznej podobe, aby s nimi boli v neustálom spojení a mohli využívať ich energiu. Ideálne sú tromlované placky do peňaženky, šperky alebo tromlované kamene.
- Rituály – osobné rituály hojnosti, lásky, ochrany, rituály spojené s prírodnými cyklami, lunárnymi fázami, ročnými obdobiami alebo osobnými cieľmi a zámermi. Tieto rituály sú často zamerané na vnútorný rast, očistu, ochranu alebo priťahovanie pozitívnej energie. Aj keď každý môže mať svoj vlastný spôsob praxe, existujú niektoré rituály, ktoré sú medzi modernými čarodejnicami veľmi populárne.
LUNÁRNE RITUÁLY
Lunárne cykly hrajú významnú úlohu v praxi moderných čarodejníc, najmä fázy novoluní a splnu .
Novoluní je považovaný za ideálny čas na stanovenie nových zámerov, na začiatok projektu alebo posilnenie osobného rastu. S rituálmi sú spojené priania, stanovenie cieľov, ktoré sa píšu na papier a symbolicky sa posielajú do vesmíru.
Spln na rozdiel od Novoluní je časom na dokončenie projektov, uzavretie starých kapitol a očistu od negatívnej energie, očistu domova, osobného priestoru.
Sezónne slávnosti
Vo svojej prapôvodnej podobe bol sabat ľudovým pohanským zhromaždením, na ktorom sa oslavoval takzvaný rohatý boh, čo bol aj neskôr v stredoveku dožívajúci symbol pohanstva. „Oslávne“ zhromaždenia prevádzkovali černokňažníci a čarodejnice.
Mnoho moderných čarodejníc oslavuje slávnosti spojené s ročnými obdobiami a kolobehom prírody. Tieto sviatky vychádzajú z pohanských tradícií a Wiccy. Wicca je novopohanské náboženské hnutie, vznikom sa datuje do polovice 20. storočia v Anglicku. Ide o formu moderného čarodejníctva, ktoré v sebe kombinuje prvky predkresťanských náboženstiev, predovšetkým keltského a tiež antického, ľudovej tradície a mágiu. Používajú sa symboly rôznych tradícií, majú nám umožniť pochopiť vesmír, v ktorom žijeme.
Príklad Wicca symbolov
Pentagram - často nesprávne spájaný s uctievaním diabla. Počiatky pentagramu ale súvisia s niečím iným. Pôvod slova je v gréčtine, a znamená "penta" (päť) a "gram" (kreslenie, alebo písaný). Bol používaný už v 6. storočí pred nl gréckym filozofom a matematikom Pytagorasom a gréckym mysliteľom Pherecydom zo Syrosu, k názornosti dôležitých myšlienok o kozme a tiež na znázornenie 5 elementov, o ktorých starí Gréci verili, že sa nachádza v ľudskom tele: Zem, Vz , Oheň, Voda a Aether. V judaizme predstavuje Pentagram päť kníh Tóry.
Pentagram možno nájsť aj v kresťanskom náboženstve. Pentagram symbolizuje mnoho vecí - stvorenie, dokonalosť v ľudskom tele, ale aj v matematike a nachádza využitie v mágii a rituáloch.
Wiccani a novopohania (neopohania) používajú Pentagram nasledovne: reprezentuje 4 elementy - Zem, Vzduch, Oheň a Vodu, piaty vrchol značí ducha. Pentagram smerujúci nepárnou špicou smerom nahor je spájaný s duchom stúpajúcim nad hmotu a Pentagram smerujúci nepárnou špicou smerom nadol predstavuje ducha zostupujúceho na zem.
Triskelion (triskele, z gréckeho „trojnohý“) – niekedy známy tiež ako „trojitý mesiac“ je symbol, ktorý sa skladá z troch ohnutých ľudských nôh, alebo všeobecne z troch do seba zapadajúcich špirál, resp. podobného symbolu s tromi výčnelkami. Triskelion bol nájdený u mnohých starovekých civilizácií, najčastejšie na Malte (4400-3600 pred nl). Význam tohto symbolu pochádza z gréčtiny a je spájaný s tromi nohami, ohnutými v kolene. Symbol je však možné nájsť po celom svete, vrátane Japonska, Tibetu a Kórey. Je tradičným symbolom Sicílie, Talianska a ostrova Man vo Veľkej Británii. Keltská špirála pôsobí ako biogenerátor – má veľmi silné harmonizujúce a upokojujúce účinky. Prikladaním na určité miesta na tele sa používa na pozitívne ovplyvnenie životnej energie.
V dnešnej dobe sa keltská špirála používa ako prostriedok na dopĺňanie a usmerňovanie energie, na potlačenie škodlivého žiarenia ai. Má dodávať telu vitalitu a stabilizovať životné funkcie.
Keltský štítový uzol - jedná sa o staroveký symbol ochrany. Tento uzol bol umiestnený v blízkosti chorých ľudí alebo na štítoch bojovníkov na odvrátenie zlých duchov a iných nebezpečenstvo. Môže mať rôzne prevedenia, jedinečnosť je v štyroch odlišných rohoch. Obvykle je tento symbol tvarovaný ako štvorec, prípadne štvorec vo vnútri kruhu. Keltský uzol je symbolom pre silu, odhodlanie a ochranu.
Sedem kruhov mieru - staroveký symbol značiaci dokonalosť, predstavujúci mierumilovú jednotu všetkých národov a vír.
Bicykel roka – duchovné praktiky späté s prírodou
Bicykel roka je cyklus, ktorý predstavuje prirodzený prechod ročných období, ktoré si pripomíname ôsmimi významnými sviatkami, ktorými oslavujeme rôzne aspekty života, rastu, smrti a znovuzrodenia.
Imbolc – oslava návratu svetla a nádeje, začiatok jari
Sviatok sa oslavuje 1. februára a je sviatkom gaelským. Je spojený s dobou, kedy sa rodia jahňatá. Vo Wicce je tento sviatok chápaný ako sviatok svetla a ohňa, spojený s Pannou, čo je jeden z aspektov Trojnej bohyne alebo tiež Veľkej Bohyne, ktorá predstavuje ústredné božstvo Wiccy. Je spojená s plodnosťou, prírodou, Mesiacom, životnými cyklami a planétou Zemou. Má tri podoby – Panna, Matka a Starena, ktoré sa úzko spájajú s lunárnymi fázami dorastajúceho mesiaca, splnu a ubúdajúceho mesiaca. Pripomína nám, že rovnako ako Mesiac pribúda a ubúda, menia sa aj naše životy a skúsenosti. Symbol nabáda k tomu, aby sme prijali svoje jednotlivé životné fázy, posilňuje nás, aby sme v sebe podporovali rast, tvorivosť a múdrosť.
Ostara – jarná rovnodennosť, oslava rovnováhy svetla a tmy, obdobie výsadby
Sviatok sa oslavuje 20. až 23. marca v niektorých tradíciách germánskeho novopohanstva a wiccanov. Ostara je germánska bohyňa jari. Oslavuje sa prebudenie prírody a Bohyne.
Beltain (ang. Beltane) – oslava plodnosti a sily života, zameraná na kreativitu a spojenie s prírodou
Sviatok sa oslavuje z 30. apríla na 1. mája a je spojený s vyháňaním dobytka na pastvu a zapaľovaním ohňov. Je opakom sviatku Samhain, kedy sa dobytok zaháňa z pastvy. Beltain je oslavovaný wiccany, neodruidmi, keltskými rekonštrukcionistami a tiež novopohanmi.
Litha – letný slnovrat, oslava vrcholu slnečného svetla
Sviatok sa oslavuje 20. až 23. júna. Litha je označením pre mesiace jún a júl a obdobie sviatku medzi nimi.
Lammas – dožinky, oslava zberu prvých plodov, obilia, hojnosti a vďačnosti
Sviatok sa oslavuje 1. augusta, nazýva sa tiež Lughnasadh. Upečený chlieb z novej pšenice je požehnaný.
Mabon – jesenná rovnodennosť, oslava rovnováhy dňa a noci, oslava druhého zberu
Sviatok sa oslavuje 20. až 23. septembra.
Samhain – oslava konca zberu a začiatku zimy
Oslavy prebiehajú z 31. októbra na 1. novembra. Je to doba, kedy máme myslieť na svojich predkov a pripomenúť si ich. Je to čas, ktorý je pohanským Novým rokom. Spája sa k nemu viera, že duše zosnulých sa vracajú na zemský povrch a živí môžu navštíviť podsvetie.
Yule – zimný slnovrat, oslava znovuzrodenia slnka, najkratšieho dňa v roku
Sviatok sa oslavuje 20. až 23. decembra v závislosti od astronomickej polohy Zeme. Je tradičným zimným sviatkom v rámci pohanských a novopohanských tradícií ako je Wicca, oslavuje dni, ktoré sa začínajú predlžovať. Symbolizuje návrat svetla a prípravy na novú sezónu života. Je plný symboliky ako je oheň, svetlo, večný kolobeh života, kedy po temnote opäť prichádza svetlo a po zime jar.
Moderná čarodejnica praktizuje očistné rituály
lebo vie, že je nutné odstrániť negatívnu energiu nielen z priestoru, ale aj z predmetov alebo tela.
Univerzálna spôsobom očisty je vykurovanie . Používanie vykurovadiel má dlhú tradíciu. Najznámejšími sú biela šalvia, levanduľa alebo céder k očiste priestoru a predmetov od negatívnej energie.
Intenzívna gáfrová bylinná vôňa bielej šalvie , jednej z najposvätnejších bylín vôbec, nedoceniteľná pre očistné rituály, ich cieľom je potlačiť negatívnu energiu. Jej vôňa osvieži vzduch, prináša úľavu pri prechladnutí, nádche a ochoreniach dýchacích ciest. Magická atmosféra, ktorú vykúzli, je vhodná na meditáciu, relaxáciu a odpočinok.
Vykurovaním bielou šalviou očistíte svoje kryštály od negatívnej energie a pripravíte ich na dobitie slnečným alebo mesačným svetlom či iným vhodným spôsobom.
Kvetinová vôňa levandule so sviežimi citrusovo-kafrovými tónmi sa využíva v aromaterapii na podporu zaspávania a pokojného spánku, na potlačenie stresu a napätia. Táto voňavá bylinka je odpradávna súčasťou lektvarov lásky. V látkových vrecúškach sa levanduľa vkladá do šatníka ako ochrana proti moliam. V čase morových epidémií bola používaná na vykurovanie morových domov a nemocníc a olej bol súčasťou ochrany vykrádačov hrobiek.
Rituály s kryštálmi a bylinami
Tieto rituály majú očistné a harmonizačné vlastnosti, pomôžu nám zbaviť sa stresu a obnoviť energetickú rovnováhu.
Univerzálny očistným kameňom je krištáľ , ktorý energiu uvádza do harmónie. Je ideálnym pomocníkom pre meditácie a vizualizácie očistných zámerov.
Čierny turmalín – skoryl , ochranný kameň proti negatívnej energii. Môžeme ho nosiť pri sebe alebo položiť do blízkosti dverí, aby vytvoril ochranný štít.
Selenit, pomenovaný po gréckej bohyni Mesiaca Seléne, je kameňom ochrany a čistoty. Priestory od negatívnej energie môžeme očisťovať pomocou kryštálu selenitu alebo selenitovej podložky , ktorá poslúži ako krásna dekorácia alebo podložka pod pohár alebo hrnček.
Ametyst – kameň pokoja, intuície, porozumenia a pokory. Mal by byť v miestnosti, v ktorej meditujeme, odpočívame alebo spíme, dá sa nosiť ako talizman na zvýšenie ochrany a intuície.
Jednoduchým spôsobom, ako využiť energiu kryštálov, je príprava a pitie kryštálovej vody.
Byliny na očistu a harmonizáciu
Vedľa bielej šalvie a levandule moderná čarodejnica používa Palo santo - sväté drevo . Budete očarení príjemnou atmosférou na upokojenie mysle, vôňou vhodnou pre meditáciu, relaxáciu a potlačenie stresu. Vykurujte ho pre podporu spirituality. Jeho sladko kokosová vôňa potláča negatívne vplyvy a pomôže vám dosiahnuť pokoj a vyrovnanosť.
Ruža ako symbol lásky, krásy a dokonalosti podporuje láskavosť a rovnováhu vo vzťahoch. Okvetné lístky ruží sa môžu nielen vykurovať, ale tiež rozptýliť po priestore alebo ako súčasť rituálneho kúpeľa.
Rituály moderných čarodejníc sú veľmi osobné a prispôsobujú sa ich individuálnym potrebám a cieľom. Kľúčovým aspektom je práca so zámerom, symbolikou a prírodnými silami, ktoré napomáhajú dosiahnutiu konkrétneho výsledku.
Byliny hrajú v praxi moderných čarodejníc zásadnú úlohu, pretože sú považované za nositeľov liečivej a magickej sily. Moderné čarodejnice používajú byliny v rôznych formách - pre rituály, lektvary, amulety, vykurovanie, alebo v každodennej starostlivosti o zdravie a duševnú pohodu. Tieto tradície vychádzajú z dávnych praktík, kedy boli byliny vnímané ako most medzi ľuďmi a prírodou.
Ako moderná čarodejnica pracuje s bylinami?
Na prvom mieste je vykurovanie , ktoré sa používa k očiste priestorov a predmetov od negatívnej energie, k ochrane a obnove energie. Na to slúžia vykurovadlá , ich zmesi alebo vykurovacie zväzky či drievka .
Tradične sa z bylín pripravujú nálevy, odvary, tinktúry, výťažky, esenciálne oleje a elixíry. Pre pokojný spánok sa používa šalvia, medovka , mučenka, levanduľa, chmeľ, valeriána, pre posilnenie energie rozmarín alebo citrónová tráva .
Amulety a vrecká s bylinami: bylinky sa dávajú do sáčkov alebo amuletov na ochranu pred uhranutím, na prilákanie lásky, alebo na prevoňanie priestoru.
Rituály zámeru
Ich cieľom je pritiahnutie lásky, hojnosti, ochrany alebo podpora osobného rozvoja. K tomuto typu rituálov slúžia magické paličky , prostredníctvom ktorých sa rituál vykonáva. Nezabudnite, že aj magické paličky sa musia očisťovať od negatívnej energie, aby mopohli plniť zámer.
Rituály manifestácie
Manifestácia je praktika, keď veríme, že myšlienky a zámery sa môžu stať skutočnosťou, ak sa správne zameriame na daný cieľ. Môžu zahŕňať vizualizácie, kedy je zámer prevedený do takej formy, aby mohol byť vnímaný zrakom, písanie afirmácií (z lat. affirmo, tvrdím) – uistenie, ubezpečenie, že je niečo pravda, alebo sa stane skutočnosťou, meditácie a práce s kryštálmi.
Zvuková očista
Pomocou nástrojov, ako sú zvonkohry , izbové fontány a spievajúce misy je možné povzbudiť harmóniu, podporiť pozitívne naladenie a zvýšiť sústredenie. Rituálne gongy, zvončeky a misy sa používajú na začiatok a ukončenie meditácie, vymedzia tak dobu, kedy sa človek sústredí na jedinú vec. Pozitívnym dôsledkom je hlboký pocit pokoja a znížený psychický a emočný stres.
Moderná čarodejnica je žena, ktorá kombinuje tradičnú mágiu s každodenným životom. Používa kryštály, bylinky, kúzla a rituály na rôzne účely, ako je uzdravovanie, zlepšenie energie či podpora duchovného rastu. Oproti čarodejniciam z minulosti zapája do svojej praxe moderné prístupy, udržuje rovnováhu medzi mágiou a bežnými povinnosťami a často hľadá spojenie s prírodou.
Článok sme pre vás napísali dňa 27. 9. 2024.
Bol pre Vás článok užitočný? Nazdieľajte ho svojim priateľom - kliknite na tlačidlo Facebook pod týmto textom.
© 2014 www.nefertitis.sk . Tento článok ako celok ani jeho časti nesmie byť kopírovaný a rozširovaný bez predchádzajúceho písomného súhlasu www.nefertitis.cz . Naše články sú chránené ochranou Copyscape a ich kopírovanie je dohľadateľné a preukázateľné. V prípade, že by ste informácie z článku chceli použiť pre svoj blog a pod., radi vám texty aj obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostredníctvom emailu na info@nefertitis.cz .
DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE PRE ČITATEĽOV A KUPUJÚCI: Majte vždy na pamäti, že použitie drahých kameňov či minerálov nie je alternatívnou metódou ku konvenčnej lekárskej starostlivosti! V prípade, že na sebe cítite príznaky akejkoľvek choroby, vždy vyhľadajte buď svojho praktického lekára, popr. príslušného ambulantného špecialistu! Vezmite, prosíme, na vedomie, že neexistujú žiadne minerály a drahé kamene, ktoré by mali fyzický účinok proti rakovine, leukémii a ďalším zhubným chorobám, rovnako tak chorobám, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na zdravie. Dôrazne upozorňujeme, že všetky tu uvedené údaje a tiež všetky údaje na všetkých stránkach webu www.nefertitis.sk, ktoré obsahujú informácie o metafyzických vlastnostiach drahých kameňov, polodrahokamov a minerálov, ktoré sú v ľudových mýtoch a tradíciách nazývané ako "liečivé" kamene, sú len informatívny, čerpané zo všeobecne známych informácií a zdrojov. Zdrojmi pre tieto informácie sú tisícročnej mýty a tradície ohľadne použitia minerálov a drahokamov v ľudovom liečiteľstve, publikované prostredníctvom masových médií vo forme tlačenej aj elektronickej, ďalej potom bežne dostupná literatúra - knihy, kde sú publikované údajné účinky na ľudský organizmus a psychiku. Tieto informácie, ktoré sú v spoločnosti všeobecne rozšírené, nie sú návodom, ako obísť klasickú liečbu prostredníctvom vedecky overených lekárskych postupov a liekov s overenými účinkami. Až na výnimky nie sú tzv. "Liečivé" schopnosti minerálov a drahých kameňov, rovnako tak, ako produktov z nich a s nimi vyrobených, akokoľvek vedecky overené a sú dané len a len ľudovou tradíciou a mýty.