Smaragd - kameň ľudí narodených v máji
Milovníci kameňov, poďme sa spoločne ponoriť do fascinujúceho sveta drahokamov spojených s májovými oslávencami! Ak ste sa narodili v tomto mesiaci, vašim kameňom je smaragd .
Smaragd – drahokam srdca a obnovy – je od nepamäti symbolom lásky, múdrosti, nádeje a harmónie. Jeho žiarivo zelená farba pripomína jar v plnom rozkvete a je spájaná s rastom, obnovou a novými začiatkami. Už v starovekom Egypte bol považovaný za kameň večného života a bol obľúbeným drahokamom samotnej kráľovnej Kleopatry.
Z duchovného hľadiska smaragd podporuje pokoj mysle, rovnováhu a hlbšie prepojenie so sebou samým aj s okolitým svetom. Hovorí sa, že posilňuje intuíciu, empatiu a prináša do života jasnosť aj emocionálne uzdravenie. Je tiež kameňom úprimnosti, hlbokých citov a vnútornej sily.
Či už ho nosíte pre jeho krásu, energiu alebo ako talizman lásky a duševnej pohody, smaragd vám bude pripomínať, že skutočná krása vyrastá z vnútra a príroda má moc liečiť aj inšpirovať.
Smaragd je tradičným darčekom k 20. a 35. výročiu svadby a ako alternatívny šperk k výročiu 55.
Pokiaľ vyberáte šperk k výročiu svadby, radi vám poradíme.
Smaragd – význam a história
Smaragd je drahokamom večnej krásy a múdrosti. Jeho farba je až ikonická a kameň je považovaný za jeden z najcennejších na svete. Meno pochádza z gréckeho slova smaragdos, ktoré pôvodne označovalo zelený kameň. Samotný grécky výraz pochádza zrejme z latinského smaragdus.
Tento nádherný kameň bol cenený už v starovekých civilizáciách, od Egypta, cez Indiu až po Južnú Ameriku.
Egypt
Kleopatra bola najznámejšou milovníčkou smaragdov, ktoré zdobili jej šperky, ale aj palác. Egypťania verili, že smaragd symbolizuje večný život a používali ho aj pri pohrebných rituáloch.
Rímska ríša
Rimania spájali smaragd s plodnosťou a obnovou, a bol pre nich talizmanom proti zlému zraku.
Južná Amerika
Inkovia a Aztékovia považovali smaragd za posvätný kameň bohov a mal hlboký duchovný význam.
Symbolika a vlastnosti smaragdu
Smaragd je považovaný za kameň lásky, múdrosti a obnovy . Jeho zelená farba rezonuje s prírodou, rastom a srdcovou čakrou – teda s emóciami, súcitom a rovnováhou.
V duchovnej rovine prináša pokoj, harmóniu a emočnú stabilitu, podporuje intuíciu, pravdu a spojenie s prírodou i srdcom. Chráni pred negatívnymi vplyvmi. Jeho farba je farbou životnej energie a rastu.
Smaragd opradený mýtmi a legendami
Staroveký Egypt
Egypťania verili, že smaragd chráni pred zradou a zaisťuje večnú mladosť. Egyptskí kňazi ho spájali s bohyňou Isis/Eset – nositeľnou znovuzrodením. Najuctievanejšia bohyňa z celej egyptskej mytológie.
Antické Grécko a Rím
Aristoteles napísal, že smaragd posilňuje reč, zvyšuje vplyv a chráni pred zlými dúhmi. Plinius Starší tvrdil, že je to jediný kameň, na ktorý sa človek môže pozerať bez únavy očí, a že upokojuje dušu.
India a védska tradícia
Márakata – smaragd je védskym drahokamom pre planétu Merkúr, podporuje inteligenciu, múdrosť, reč a duševnú rovnováhu. Je vhodný na meditáciu, pomáha prehĺbiť poznanie a intuíciu.
Stredoveké legendy a alchýmia
Podľa legiend bol smaragd zasadený do svätého grálu – symbolu božského vedenia. Alchymisti verili, že smaragd „otvára srdce“ a umožňuje nahliadnuť do tajomstva vesmíru.
Smaragdová doska – Tabula smaragdina
Text pripisovaný Hermu Trismegistovi (stotožňovaný s Hermom alebo Thovtom, teda Merkúrom). Na doske sú uvedené pravdy a zásady, pričom najčastejšie je citovaná veta: „To, čo je dole, je ako to, čo je hore a to, čo je hore, je ako to, čo je dole.“, čo má znázorniť spojenie materiálneho a duchovného sveta, vzťah medzi mikrokozmom a makrokozmom.
Moderná mágia a ezoterika
Smaragd je považovaný za kameň pravej lásky a duševného napojenia. Používa sa na otvorenie srdcovej čakry a na ochranu vzťahov. Je talizmanom veštcov a intuitívnych liečiteľov.
Najznámejšie svetové náleziská smaragdu
Brazília |
Rozsiahle náleziská: štát Bahia, Minas Gerais a Goiás. Smaragdy sú tu často väčšie, ale o niečo svetlejšie. Brazílske bane sú známe kombináciou s inými kryštálmi (napr. smaragd kremeň). |
Kolumbia |
Kolumbia je považovaná za kráľovstvo smaragdov. Najznámejšie a najkvalitnejšie smaragdy na svete pochádzajú práve odtiaľto. Muzo, Chivor a Coscuez – legendárne bane s históriou siahajúcou až do čias Inkov a španielskej kolonizácie. Kolumbijské smaragdy majú ikonickú sýto zelenú farbu a vysokú čistotu. |
Zambia |
V Zambii sa nachádzajú veľmi kvalitné smaragdy, často s modrozeleným alebo studenejším odtieňom. Baňa Kagem je jeden z najväčších svetových producentov. Často bývajú čistejšie ako kolumbijské, ale majú inú tonalitu farby. |
Rusko, Ruská federácia |
Ural je historickým náleziskom z 19. storočia, ktoré zásobovalo ruskú aristokraciu. Smaragdy sú niekedy takmer nepriehľadné, so zeleným nádychom. |
Afganistan a Pakistan |
Tu sa nachádzajú menšie ložiská, ale veľmi cenené pre vysokú kvalitu a sýtu farbu smaragdov. |
Zaujímavosti
Smaragd Chalk je 37,82 (7,564 g) karátový smaragd so sýto zelenou farbou, stupňovito brúsený obdĺžnik, pochádza z bane Muzo v Kolumbii. Je zasadený v prsteni a vystavený v Smithsonian Institution v USA.
Smaragd Mogul Mughal je najväčší, doposiaľ známy, smaragd na svete, váži 217,8 karátov (43,56 g). Je tvaru obdĺžnika, sú na ňom invokácie písmom naskh (datované do 1107 AH), a na rube je zdobený kvetmi a listami. Pochádza z Kolumbie, spracovaný bol pre mughalského vládcu v Indii.
Smaragd Duke of Devonshire patrí medzi najväčšie a najznámejšie nebrúsené smaragdy na svete, váži 1 383,93 karátov (276,786 g). Rovnako ako Chalk, pochádza z bane Muzo v Kolumbii. Bol predaný 6. vojvodovi z Devonshire, v roku 1831.
The Patricia Emerald je neopracovaný smaragd s hmotnosťou 632 karátov (126,4 g), pochádzajúci z Kolumbie, z roku 1920.
Smaragd Rockefeller je 18,04 karátový (3,608 g) smaragd z Kolumbie, predtým vlastnený rodinou Rockefellerovcov, jeden z najdrahších smaragdov predaných na aukcii. Vydražený bol za 5,5 milióna dolárov, cca 130 míľ. korún.
Čistenie kameňa
Čistenie smaragdu je jednoduchý, ale dôležitý proces, pretože pomáha zachovať jeho lesk a krásu. Smaragd je pomerne krehký, jeho tvrdosť podľa Mohsovej stupnice tvrdosti je 7,5-8, jeho čistenie vyžaduje opatrnosť.
Domáce čistenie diamantového šperku
Pripravte si:
- Misku s vlažnou vodou.
- Trochu jemného saponátu .
- Mäkká zubná kefka.
- Čistú mäkkú utierku z mikrovlákna.
Postup:
Namiešajte roztok tak, že do misky s vodou dáte pár kvapiek saponátu, kameň jemne utierajte mäkkou zubnou kefkou namočenou do roztoku, opláchnite vlažnou vodou a jemne osušte handričkou.
Smaragdy ukladajte oddelene od ostatných šperkov, aby sa nepoškriabali.
Vyvarujte sa:
- abrazívnym čistidlám, bielidlám a zubnej paste,
- ultrazvuku a parným čističom.
Profesionálne čistenie
Odporúča sa aspoň raz ročne vziať šperk ku klenotníkovi, a to nielen kvôli čisteniu, ale aj na kontrolu uchytenia kameňa, najmä, ak má smaragd výplň.
Všetky spôsoby čistenia a dobíjania nájdete v našom článku tu.
Komu, aký kameň kúpiť a mnoho dôvodov prečo tento, a nie iný nájdete v našich sprievodcoch: Práca s kameňmi, kde nájdete drahé kamene podľa mesiaca narodenia a farbohovor kameňov podľa znamenia Zverokruhu.
Vyberáte šperk k výročiu svadby? Aj s tým vám radi pomôžeme.
Článok sme pre vás napísali dňa 23. 4. 2025.
Bol pre Vás článok užitočný? Nazdieľajte ho svojim priateľom - kliknite na tlačidlo Facebook pod týmto textom.
© 2014 www.nefertitis.sk . Tento článok ako celok ani jeho časti nesmie byť kopírovaný a rozširovaný bez predchádzajúceho písomného súhlasu www.nefertitis.cz . Naše články sú chránené ochranou Copyscape a ich kopírovanie je dohľadateľné a preukázateľné. V prípade, že by ste informácie z článku chceli použiť pre svoj blog a pod., radi vám texty aj obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostredníctvom e-mailu na info@nefertitis.cz .