Tipy, ako si užiť Samhain - magické tradície a rituály pre dušu
Samhain (vysloví sa: sa:win) – oslava konca zberu a začiatku zimy. Samhain je starobylým keltským sviatkom, a je považovaný za jeden z najmagickejších dní v roku. Oslavuje sa z 31. októbra na 1. novembra. Je 7. sviatkom Kola roku, cyklu, ktorý predstavuje prirodzený prechod ročných období. S nimi je spojených osem významných sviatkov, prostredníctvom ktorých slávime rôzne aspekty života, rastu, hojnosti, smrti a znovuzrodenia. Samhain je časom, kedy máme myslieť na svojich predkov a pripomenúť si ich, dobou, kedy sa veria, že hranica medzi svetom živých a mŕtvych je najtenšia, čo umožňuje komunikáciu s duchmi a predkami. Je tiež považovaný za predchodcu moderného halloweenu.
Farby charakterizujúce obdobie Samhain: čierna, oranžová, biela, zlatá a strieborná.
Tradičné drahé kamene
Ametyst |
Posilnenie intuície a spirituálnej ochrany, zvýšenie porozumenia, pokoja a duchovnej rovnováhy |
Optimizmus a vitalita |
|
Onyx, obsidián a čierny turmalín |
Ochrana a odstránenie negatívnej energie |
Heliotrop |
Magické vlastnosti, podpora odvahy, potlačenie obáv a zahnanie negatívnych síl |
Ochrana a odvaha |
|
Mesačný kameň |
Ochrana a láska |
Karneol |
Symbol energie a tvorivosti, podpora vitality a motivácie, uzavretie starých cyklov |
Kremeň |
Harmónia energie a rovnováha |
Ako najlepšie tento sviatok prežiť?
Vytvorte si Samhain oltár
Použite sezónne prvky, ako sú tekvica, jablká, gaštany, sušené listy, mach, vres, a sviečky. Oltár môžete venovať predkom alebo duchom.
Pre náš oltár sme použili skoryl (čierny turmalín), ametyst a karneol.
Spomínajte na svojich predkov
Zapáľte sviečku na ich pamiatku, pripravte ich obľúbené jedlo, prezrite si fotografie a spomínajte na zážitky s nimi či rozprávanie o nich.
Samhain je časom magických rituálov, príležitostí pre mágiu, ktorá je spojená s ukončením starých cyklov a privítaním tých nových. Vhodné sú rituály na opustenie starých zvykov a negatívnych energií, ktoré nás blokujú, je čas stanoviť si nové plány a ciele pre zimné obdobie.
Prejdite sa prírodou, urobte si výlet do lesa alebo parku, a pozorujte, ako sa príroda mení s nadchádzajúcou zimou. Naberajte mach, gaštany, šípky, kôru, šišky a ozdobte nimi oltár.
Využite toto magické obdobie na očistenie vášho domova od negatívnych energií. K tomu vám poslúžia vykurovadlá, predovšetkým byliny ako je biela šalvia alebo rozmarín. Môžete ich páliť v kadidelnici, alebo prejsť byt s tlejúcim zväzkom. Pokiaľ preferujte očistu bez vône, zapáľte čiernu sviečku na oltári, ktorá symbolizuje svetlo v temnote nadchádzajúcej zimy, v skracujúcich sa dňoch a predĺžených nociach. Milovníci vykurovadiel ocenia naše špeciálne vykurovadlo Samhain , ktoré sme vymysleli a namiešali v našej kúzelnej dielni v Nefertitis. Starostlivo som pre neho vybrali bylinky a živice, ktoré sú úzko späté s obdobím, kedy sviatok prebieha, a ktoré sa tradične používajú na svoje očisťujúce účinky.
Samhain je šasom veštenia. Môžete použiť tarotové karty, runy, ale aj kyvadlo s podložkou , ako nástroj, kedy prostredníctvom interpretácie jeho pohybov hľadáme odpovede na rôzne otázky. Pomáha nám v rozhodovaní, posudzovaní a podporuje intuíciu.
Pripravte si tradičné sezónne jedlá, ako sú tekvicové pokrmy, koláče z jabĺk alebo koreňová zelenina. Zdieľajte pokrmy s blízkymi ako symbol rodinnej pospolitosti a hojnosti posledného zberu pred zimou.
Meditujte
Nájdite si pokojný kútik, kde budete sami a nič a nikto vás nebude rušiť. Spomínajte na minulé cykly, buďte vďační za to, čo máte, zamyslite sa nad tým, aké zmeny chcete do svojho života vniesť. Zapáľte si sviečku a meditujte.
Samhain je hlboko duchovným sviatkom, ktorý podporuje spojenie s prírodou, predkov a cykly života. Nechajte tento čas, aby vás viedol k reflexii a pripravoval na pokojnejšiu časť roka.
Máte radi a používate bylinky? Máme pre vás skvelý tip!
Všetky nasledujúce byliny pomôžu zosilniť energiu Samhainu, ochránia vás domov a uľahčia spojenie s duchmi a predkami .
Byliny hrajú dôležitú úlohu nielen v oslavách sviatkov spojených s prírodou. Dôvodom je fakt, že sú tradične spájané s mágiou, ochrannou a posilnením rituálov, a mnohé z nich sú aj dodnes používanými liečivkami.
Šalvia – bylina na očistu, ochranu a potlačenie negatívnych energií. Jej dym sa používa na očistu priestoru, ale aj osôb a rôznych predmetov, je súčasťou mnohých vykurovadiel pre ochranu pred negatívnou energiou a pre celý rad rituálov. Jej vôňa je intenzívna, bylinná, gáfrová. Biela šalvia je súčasťou vonných tyčiniek, tehličiek a kolkov, vyrába sa z nej esenciálny olej a vykurovacie zväzky.
Rozmarín – bylina na uctenie predkov, súčasť vykurovadiel pre rituály, ktoré majú podporiť komunikáciu s duchmi. Jej vôňa je korenená, bylinná s gáfrovými a citrusovými tónmi.
Ľubovník – bylina na ochranu pred zlými duchmi, talizman pre šťastie. Ľubovník je známa ako kvet sv. Jána, lebo sa trhala o polnoci na svätého Jána Krstiteľa (24. 6.). Je bylinou používanou vo farmácii a zdravotníctve všeobecne.
Palina – bylina tradične používaná pri rituáloch venovaných predkom a na spojenie s duchovným svetom. Jej vôňa je korenená, bylinná, jemne drevitá.
Levanduľa - symbol mieru a pokoja. Používa sa na upokojenie mysle, meditáciu a na podporu spojenia s duchmi. Je súčasťou očistných rituálov, ale aj rituálov, ktoré majú podporiť lásku. Upokojuje a potláča stres a napätie. Jej vôňa je kvetinová so sviežimi citrusovo-kafrovými tónmi.
Nechtík lekársky – ochranná mágia a rituály. Je tradičnou súčasťou amuletov a zmesí určených na obdobie Samhainu. Jeho vôňa je kvetinová.
Čierny bez – posvätná bylina, používaná na ochranu domova a do zmesí pre rituály spojenými s predkami. Bazové kvety či už samotné alebo ako súčasť čajových zmesí sa používajú pri príznakoch prechladnutia najmä v zimnom období.
Medzi ďalšie byliny spojené so sviatkom Samhain patrí napr. cezmína alebo rebríček.
Ako najlepšie byliny použiť?
Na prvom mieste sú vykurovanie a očistné rituály.
Použite zväzok bielej šalvie, rozmarínu alebo ich kombináciu k očiste priestoru pred negatívnou energiou.
V našej kúzelnej dielni v Nefertitis sme pre vás vymysleli a namiešali špeciálne vykurovadlo Samhain plné pozitívnej energie bylín a živíc, s hrejivou, sladko balzamovou vôňou s kvetinovými a vanilkovými tónmi, určené na 7. sviatok Kola roku. Vykurovadlo sa skvele hodí pre očistný rituál.
Bylinami je možné ozdobiť oltár. Na to použite bylinky čerstvé alebo suché. Sú ochranným prvkom oltára a spomienkou na predkov. Vo forme čajov sú byliny určené pre tradičné účinky na relaxáciu, meditáciu, upokojenie, podporu spánku ai, ale aj na rituálne kúpele, v ktorých pomôžu na očistenie mysle.
Rituál pre Samhain – spojenie s predkami – 31. 10. až 1. 11.
Pripravte si sezónne jedlo – pokrmy z tekvice, koreňovej zeleniny alebo jablkový koláč
Tekvicová polievka
Tekvica Hokaido – rozkrojte a odstráňte semienka. Tekvicu nakrájajte na malé kusy a dajte s trochou vody variť. Akonáhle je tekvica mäkká, pomocou tyčového mixéra ju rozmixujte, osoľte, okoreňte, pridajte smotanu na šľahanie, údené mäso nakrájané na kúsky. Do misky dajte volské oko, nalejte naň polievku a ozdobte osmaženou slaninou, alebo kúskami plesňového syra.
Kamene
Čierny obsidián alebo čierny turmalín |
Ochrana a odstránenie negatívnej energie |
Ametyst |
Posilnenie intuície a spirituálnej ochrany, zvýšenie porozumenia, pokoja a duchovnej rovnováhy |
Karneol |
Symbol energie a tvorivosti, podpora vitality a motivácie, uzavretie starých cyklov |
Uzemnenie a ochrana |
Sviečky: čiernu, bielu alebo oranžovú, ktoré symbolizujú ochranu, spiritualitu a jeseň.
Bylinky: šalvia na očistu, rozmarín na pamiatku na predkov a vykurovadlo Samhain na očistný rituál.
Rituál môžete vykonať vonku alebo doma, v noci z 31. októbra na 1. novembra. Rozmiestnite sviečky, drahé kamene, bylinky a sezónne jedlo.
Očistite priestor okolo seba – zapáľte zväzok bielej šalvie a rozptyľte dym okolo seba. Môžete použiť vykurovadlo Samhain a vykurovať ho na uhlíku v kadidelnici.
Zapáľte sviečky. Vezmite do ruky drahé kamene – jeden po druhom a krátko s nimi meditujte.
Venujte spomienku vašim predkom. Môžete pre nich pripraviť malú misku s jedlom a vyjadriť tak úctu. Sami prijmite jedlo s vďačnosťou za plody prírody a cykly života.
Uzavretie rituálu: poďakujte predkom, duchom a prírodným silám, sfúknite sviečky a nechajte jedlo pre predkov na oltári niekoľko hodín.
Rituál vám pomôže nadviazať hlbšie spojenie s magickou energiou Samhainu. Drahé kamene sú mocnými symbolmi, ktoré vám umožnia sviatok prežiť v spojení s predkami, prírodou a uvedomiť si cykly života. Po ukončení rituálu môžete kamene nosiť pri sebe ako pripomienku vašich úmyslov a na ochranu nasledujúceho obdobia.
-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- ---------------
Po celom svete existujú podobné sviatky, ktoré, rovnako ako Samhain, oslavujú koniec zberu, uctievajú predkov a prechod medzi svetmi či duchovnú premenu.
Día de los Muertos (Deň mŕtvych) – Mexiko: 1. a 2. novembra, oslavuje zosnulých predkov, pričom sa verí, že sa duša mŕtvych vracia na zem, aby navštívili svojich blízkych. Rodiny stavajú oltáre (ofrendas), kam dávajú fotografie, obľúbené jedlo a predmety zosnulých, a organizujú na ich počet hostiny. Oslavuje sa prepojenie medzi svetom živých a mŕtvych.
Dušičky - kresťanstvo - celosvetovo: 2. novembra, oslavuje zomrelých, kedy sa modlíme za ich duše. Sviatok má korene v kresťanskej tradícii a oslavuje sa v rôznych kultúrach po celom svete.
Halloween - USA, Veľká Británia, Kanada a ďalšie krajiny: 31. októbra. Z pohanského sviatku Samhainu sa vyvinula komerčná a zábavná udalosť v podobe Halloweenu. Používajú sa kostýmy symbolizujúce dúhy a smrť, vyrezávajú sa tekvice (Jack-o'-lantern), ktoré majú tradíciu v používaní kvakov pre ochranu pred zlými dúhmi.
All Hallows' Eve (Predvečer všetkých svätých) – kresťanský sviatok: 31. októbra. Sviatok sa oslavuje večer pred Dňom všetkých svätých (1. novembra), je pripomienkou zomrelých, vrátane svätých (hallow) a všetkých, ktorí dosiahli večnú blaženosť. Hlavným posolstvom je uctievanie mŕtvych a ochrana pred zlom. Rovnako, ako halloween, vychádza tento sviatok zo Samhainu.
Pchum Ben – Kambodža: prelom septembra a októbra. Ide o budhistický sviatok venovaný zosnulým predkom. Veria sa, že počas sviatku môžu duše zosnulých navštíviť svojich príbuzných. Do chrámov sa nosia jedlo a dary a za predkov prebiehajú modlitby.
Oingming (Deň čistoty a jasu) – Čína: 4. alebo 5. apríla. Ľudia sa, ako prejav úcty, starajú o hroby predkov, prinášajú im obetiny – jedlo a kvety a zapaľujú vonné tyčinky.
Chuseok – Južná Kórea: 15. deň 8. lunárneho mesiaca (september/október). Sviatok oslavuje zber, uctievajú sa predkovia, zosnulým sa nosia obetiny a vzdáva hold.
Obon – Japonsko: 13. až 15. augusta (v niektorých oblastiach júl). Jedná sa budhistický festival na uctievanie duší predkov, keď sa veria, že sa v tomto období vracajú za krajinu. Všade svietia lampióny, ktoré majú viesť duše domov. Po skončení festivalu sa vypúšťajú do vody alebo vzduchu, aby sa duše mohli vrátiť späť do sveta duchov. Sviatok oslavuje predkov a ich vplyv na súčasný život.
Fèt Gede – Haiti (Vúdú tradície): 1. a 2. novembra. Haitský vúdú festival oslavuje dúhy zosnulých (Gede) a je obdobou Die de los Muertos a Samhainu. Ľudia prinášajú obete k hrobom svojich predkov, oslavujú a tancujú.
Velja noč – Slovinsko: 1. novembra. Slovanský sviatok „Veľká noc“ pripomína zosnulých, prebiehajúce oslavy sú spojené s rituálmi venovanými predkom. Pripravujú sa hostiny, zapaľujú ohňa, ktoré majú duchom poskytnúť svetlo na ich ceste späť do sveta mŕtvych.
-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- ----------------
Nech už sa sviatky volajú akokoľvek, sú časom, ktorý máme venovať spomienke na našich predkov, osláviť zber a tešiť sa na nadchádzajúce obdobie.
Článok sme pre vás napísali dňa 14. 10. 2024.
Články o ďalších sviatkoch cyklu Kola roku nájdete tu.
Bol pre Vás článok užitočný? Nazdieľajte ho svojim priateľom - kliknite na tlačidlo Facebook pod týmto textom.
© 2014 www.nefertitis.sk . Tento článok ako celok ani jeho časti nesmie byť kopírovaný a rozširovaný bez predchádzajúceho písomného súhlasu www.nefertitis.cz . Naše články sú chránené ochranou Copyscape a ich kopírovanie je dohľadateľné a preukázateľné. V prípade, že by ste informácie z článku chceli použiť pre svoj blog a pod., radi vám texty aj obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostredníctvom e-mailu na info@nefertitis.cz .
DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE PRE ČITATEĽOV A KUPUJÚCI: Majte vždy na pamäti, že použitie drahých kameňov či minerálov nie je alternatívnou metódou ku konvenčnej lekárskej starostlivosti! V prípade, že na sebe cítite príznaky akejkoľvek choroby, vždy vyhľadajte buď svojho praktického lekára, popr. príslušného ambulantného špecialistu! Vezmite, prosíme, na vedomie, že neexistujú žiadne minerály a drahé kamene, ktoré by mali fyzický účinok proti rakovine, leukémii a ďalším zhubným chorobám, rovnako tak chorobám, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na zdravie. Dôrazne upozorňujeme, že všetky tu uvedené údaje a tiež všetky údaje na všetkých stránkach webu www.nefertitis.sk, ktoré obsahujú informácie o metafyzických vlastnostiach drahých kameňov, polodrahokamov a minerálov, ktoré sú v ľudových mýtoch a tradíciách nazývané ako "liečivé" kamene, sú len informatívny, čerpané zo všeobecne známych informácií a zdrojov. Zdrojmi pre tieto informácie sú tisícročnej mýty a tradície ohľadne použitia minerálov a drahokamov v ľudovom liečiteľstve, publikované prostredníctvom masových médií vo forme tlačenej aj elektronickej, ďalej potom bežne dostupná literatúra - knihy, kde sú publikované údajné účinky na ľudský organizmus a psychiku. Tieto informácie, ktoré sú v spoločnosti všeobecne rozšírené, nie sú návodom, ako obísť klasickú liečbu prostredníctvom vedecky overených lekárskych postupov a liekov s overenými účinkami. Až na výnimky nie sú tzv. "Liečivé" schopnosti minerálov a drahých kameňov, rovnako tak, ako produktov z nich a s nimi vyrobených, akokoľvek vedecky overené a sú dané len a len ľudovou tradíciou a mýty.