Využitie esenciálnych olejov v kadodennom živote
RADÍ MAGISTRA Z LEKÁRNE!
Využitie esenciálnych olejov (syn. éterické oleje, silice) je rôznorodé. V širšom slova zmysle patrí na prvé miesto AROMATERAPIA - najmä na potlačenie napätia, pri bolestiach hlavy a ochoreniach horných dýchacích ciest, na relaxáciu a psychickú pohodu , ďalej potom masáže na úľavu pri bolestiach svalov a na zlepšenie mikrocirkulácie, starostlivosti o pleť a vlasy, dezinfekcia povrchov – najmä citrusový alebo eukaly.
Éterické (esenciálne) oleje, éteroleá, silice – sú vonné látky získané z rastlinných surovín destiláciou alebo vhodným mechanickým postupom, bez zahrievania, pričom rastlinná surovina môže byť čerstvá, zvädnutá, sušená, celá, rozlámaná alebo rozomletá. Skladujú sa pri teplote neprevyšujúcej 25 °C (pozri Český liekopis).
Sú prchavé, vo vode nerozpustné, majú olejovitý charakter. Sú to produkty tzv. sekundárneho metabolizmu rastlín a slúži zrejme ako ochrana pred niektorými živočíchmi a na nalákanie hmyzu.
Buďte obozretní - pravidlá pre používanie éterických olejov
Využitie éterických olejov (ďalej tiež EO) je široké, nikdy sa však nesmie používať v koncentrovanej (neriedenej) forme na pokožku, a to z dôvodu možných nežiaducich účinkov, najmä rizika alergickej reakcie.
Koncentrované EO môžu podráždiť pokožku a oči, je u nich väčšie či menšie riziko fototoxickej reakcie, teda precitlivenej reakcie kože na pôsobenie UV žiarenia. Dôsledkom je začervenanie pokožky, tvorba pľuzgierikov a bolestivá, zápalová reakcia. Nezáleží na tom, či je silica použitá vnútorne alebo zvonka. Rovnaké nežiaduce účinky má celý rad liečiv – diuretiká, nesteroidné analgetiká, kortikosteroidy, dechty, sulfónamidy, kyselina salicylová a mnoho ďalších. Prevenciou prejavov nežiaducich účinkov pri užívaní týchto látok je ochrana pred UV žiarením prípravkom s vysokým faktorom proti UVA a UVB (50 ) po celú dobu liečby a 14 dní po jej ukončení.
Aj napriek fototoxické účinky však môžu byť éterické oleje používané do liekov, kozmetiky a ďalších výrobkov. Záleží na koncentrácii, druhu výrobku, pri kozmetických prípravkoch aj na mieste aplikácie, expozícii UV žiarenia (slnečné lúče, solárium) a dĺžke kontaktu s pokožkou.
Okrem surovín určených na farmaceutické účely nie sú žiadne prípravky obsahujúce éterické oleje alebo ich zmesi dostupné na trhu v Českej republike schválené ako lieky, nemajú stanovené definované dávkovanie a nesmú sa užívať vnútorne.
Zvonku sa môžu EO užívať iba v zriedenej forme. Nikdy nenanášajte na pokožku samotný esenciálny olej alebo ich zmesi. Na riedenie sa používajú tzv. nosné oleje, napr. jojobový, mandľový, avokádový ai.
Niektoré zložky silíc sú nevhodné na časté užívanie alebo vo vyššej koncentrácii a pre jedincov, ktorí majú na EO alergiu. S opatrnosťou by mali EO používať tehotné ženy a deti.
Naše éterické oleje sú určené do arómy lámp, arómy difuzérov, nebulizérov, potpourri, pre masážne oleje, do kúpeľa, pre inhalácie ai.
Spôsob použitia je iba všeobecný, pretože záleží na druhoch EO a ich zmesiach, na intenzite vône, veľkosti miestnosti, dĺžke použitia, citlivosti na vône každého z nás. Intenzitu vône je možné jednoducho zmeniť počtom kvapiek EO.
Aróma lampy: do misky arómu lampy nalejte vodu, nakvapkajte 5–10 kvapiek éterického oleja. Odparenú vodu dolievajte počas horenia sviečky. Arómu lampu nenechávajte bez dohľadu av dosahu detí. Pri odchode z miestnosti nezabudnite sfúknuť čajovú sviečku. Počas horenia sviečky a nejakú dobu po ňom môže byť aróma lampa horúca, preto sa jej nedotýkajte.
Keramická aróma difuzéry: nakvapkajte 3–4 kvapky éterického oleja na vrch keramického kameňa, ktorý je porézny, absorbuje olej a jeho vôňu tak bude uvoľňovať po dlhú dobu.
Aróma difuzérov , napr. elektrické: do nádoby arómu difuzéra nalejte vodu, nakvapkajte esenciálny olej alebo zmes a ďalej postupujte podľa návodu výrobcu. Odporúčaný počet kvapiek na 100 ml vody: 3 až 5.
Nebulizéry: použite celú fľaštičku neriedeného oleja alebo zmesi EO, podľa návodu výrobcu.
Inhalácia: priveďte do varu vodu, prelejte ju do misky a nakvapkajte 1–2 kvapky esenciálneho oleja alebo zmesi, dajte si uterák cez hlavu a vdychujte uvoľnené zložky EO. Inhalácia je vhodná na úľavu pri ochorení dýchacích ciest, ako je nádcha, prípadne na upokojenie a potlačenie stresu a napätia. V zime je možné tento spôsob inhalácie nahradiť tým, že postavíte nádobku s vodou a EO na radiátor.
Masážny olej pre dospelého: do rastlinného oleja (napr. slnečnicový, jojobový, mandľový) pridajte pár kvapiek EO alebo ich zmesi. Aj keď je na kožné použitie odporúčaná koncentrácia 1,5–3 %, EO, je vhodné začať pri nižších hodnotách, čím sa zníži prípadné riziko podráždenia pokožky.
Esenciálne oleje majú veľmi široké uplatnenie, možno ich použiť napr. na prevoňanie bielizne – napr. levanduľový alebo cédrový olej majú navyše repelentné účinky proti moliam.
Skladovanie esenciálnych olejov
Esenciálny olej chráňte pred priamym slnečným svetlom a teplom. Nepoužívajte ho v blízkosti otvoreného ohňa. Tmavá fľaštička bráni oxidácii, ktorá vedie k zmene farby, vône a konzistencie EO. Takto zaistíte kvalitu esenciálneho oleja po celú dobu použiteľnosti. Chráňte pred deťmi a domácimi zvieratami.
Upozornenie
- Esenciálne oleje nepoužívajte vnútorne av neriedenej forme na pokožku.
- V prípade, že olej príde do kontaktu s očami, vypláchnite ich studenou vodou a pokiaľ pretrvávajú ťažkosti, kontaktujte očného lekára.
- Vyvarujte sa postriekaniu pokožky, ktorá je podráždená, s prejavmi alergie alebo iného ochorenia.
- Jedinci s ochorením horných dýchacích ciest, ako je napr. alergická nádcha, ďalej s ochorením dolných dýchacích ciest, ako je napr. astma bronchiale, CHOCHP (chronická obštrukčná choroba pľúc), bronchitída ai. as častými bolesťami hlavy by mali EO použiť so zvýšenou opatrnosťou, tj. v malom množstve do aróma lámp a aróma difuzérov, po krátku dobu, v dobre vetranej miestnosti.
- V prípade, že ste tehotná alebo dojčíte, vyskúšajte v malom množstve, aby ste posúdili, či vôňa nedráždi dýchacie cesty, nevyvoláva pocity na zvracanie alebo bolesť hlavy.
V prípade, že chcete esenciálny olej použiť na pokožku, musíte ho zriediť, a to v koncentrácii 1,5–3%. Použitie na tvár - 0,2-1,5%. Na riedenie sa používajú tzv. nosné oleje, alebo je možné esenciálny olej zapracovať do krémového alebo masťového základu.
Nad používaním zložiek v kozmetických a iných výrobkoch dohliada IFRA
IFRA (z ang. The International Fragrance Association) je medzinárodná organizácia so sídlom vo Švajčiarsku, ktorá stanovuje a reguluje štandardy pre používanie zložiek v kozmetických výrobkoch av parfémoch s ohľadom na zdravie spotrebiteľov. Jedná sa o výrobky určené na prevoňanie priestorov (sviečky, aróma difuzéry), ale aj o prípravky, ktoré prichádzajú do styku s pokožkou (krémy, opaľovacie krémy, oleje, balzamy na pery, detské plienky, detské hračky a i.) Výrobky sú zaradené do 12 kategórií.
Výrobky s IFRA certifikátom zaručujú kvalitu a bezpečnosť týkajúcu sa výroby vôní a kozmetiky. Deklarujú zhodu s požiadavkami stanovenými v štandardoch IFRA.
IFRA spravuje prehľad použitých koncentrácií esenciálnych olejov do jednotlivých výrobkov, ako sú napr. rúže a balzamy na pery, prípravky aplikované do podpazušia, prípravky aplikované na tvár a telo pomocou končekov prstov a iné.
Čo sú to esenciálne oleje, sa dočítate v našom článku , na použitie týchto prírodných produktov sme napísali návod.
Článok sme pre vás napísali dňa 10. 2. 2025.
Bol pre Vás článok užitočný? Nazdieľajte ho svojim priateľom - kliknite na tlačidlo Facebook pod týmto textom.
© 2014 www.nefertitis.sk . Tento článok ako celok ani jeho časti nesmie byť kopírovaný a rozširovaný bez predchádzajúceho písomného súhlasu www.nefertitis.cz . Naše články sú chránené ochranou Copyscape a ich kopírovanie je dohľadateľné a preukázateľné. V prípade, že by ste informácie z článku chceli použiť pre svoj blog a pod., radi vám texty aj obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostredníctvom e-mailu na info@nefertitis.cz .
DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE PRE ČITATEĽOV A KUPUJÚCI: Majte vždy na pamäti, že použitie drahých kameňov či minerálov nie je alternatívnou metódou ku konvenčnej lekárskej starostlivosti! V prípade, že na sebe cítite príznaky akejkoľvek choroby, vždy vyhľadajte buď svojho praktického lekára, popr. príslušného ambulantného špecialistu! Vezmite, prosíme, na vedomie, že neexistujú žiadne minerály a drahé kamene, ktoré by mali fyzický účinok proti rakovine, leukémii a ďalším zhubným chorobám, rovnako tak chorobám, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na zdravie. Dôrazne upozorňujeme, že všetky tu uvedené údaje a tiež všetky údaje na všetkých stránkach webu www.nefertitis.sk, ktoré obsahujú informácie o metafyzických vlastnostiach drahých kameňov, polodrahokamov a minerálov, ktoré sú v ľudových mýtoch a tradíciách nazývané ako "liečivé" kamene, sú len informatívny, čerpané zo všeobecne známych informácií a zdrojov. Zdrojmi pre tieto informácie sú tisícročnej mýty a tradície ohľadne použitia minerálov a drahokamov v ľudovom liečiteľstve, publikované prostredníctvom masových médií vo forme tlačenej aj elektronickej, ďalej potom bežne dostupná literatúra - knihy, kde sú publikované údajné účinky na ľudský organizmus a psychiku. Tieto informácie, ktoré sú v spoločnosti všeobecne rozšírené, nie sú návodom, ako obísť klasickú liečbu prostredníctvom vedecky overených lekárskych postupov a liekov s overenými účinkami. Až na výnimky nie sú tzv. "Liečivé" schopnosti minerálov a drahých kameňov, rovnako tak, ako produktov z nich a s nimi vyrobených, akokoľvek vedecky overené a sú dané len a len ľudovou tradíciou a mýty.