ÚvodVšetko o kameňochMeditáciaAko na meditáciu pred spaním?
Ako na meditáciu pred spaním?
Meditácia pred spaním a na upokojenie
Meditačné techniky, historicky používané skôr v náboženských tradíciách, sa v dnešnej uponáhľanej dobe plnej stresu, napätia, technologického pokroku as tým súvisiaceho veľkého množstva rýchlych zmien, na ktoré je nutné sa adaptovať, stávajú bežnou celosvetovou praxou. Od techniky tichého rozjímania po využitie pohybu a zvuku, môže meditácia pomôcť zvládať úzkosť, napätie a stres, ktoré sú najčastejšími príčinami nespavosti.
Ďalšími príčinami sú napr. výčitky svedomia, depresie, bolesť akútna i chronická alebo svrbenie, chybné užívanie liekov, ktoré spôsobujú bdelosť alebo iným spôsobom narušujú kvalitu spánku (tie je potom nutné užívať najneskôr do 17. hod popoludní, niektoré aj do 15. hod. popoludní - napr. niektoré psychofarmaká, lieky na prekrvenie, liečivá na odkašľanie a iné), časový posun a ďalšie príčiny.
Meditačné techniky môžu pomôcť u nezávažných príčin nespavosti, u ostatných by mali byť považované iba za doplnkový postup zvládania daných psychických a iných zdravotných zmien.
Čo znamená termín meditácie a ako začať, sa môžete dočítať v rovnomennom článku. Druhy, spôsob a možnosti meditácie nájdete tu.
Meditácia na upokojenie mysle, meditácia proti stresu, meditácia proti úzkosti ... nie je podstatné, ako danú meditáciu nazveme, podstatný je výsledok. Stres, napätie, úzkosť bývajú obvykle chronickým stavom, s jednou alebo viacerými príčinami, ktoré sa síce dajú dobre definovať, ale ich potlačenie či odstránenie je možné často len čiastočné alebo aj nemožné. Do určitej miery sa možno na príčiny vyvolávajúce tieto stavy adaptovať, to ale záleží na mnohých okolnostiach a dlhodobo nejde o pozitívne riešenie. Okrem toho strach je emócia, ktorá vzniká ako reakcia na hroziace nebezpečenstvo, či už skutočné alebo domnelé (napr. skúšku určite neurobím, budem mať "okno" a pod., napriek tomu, že som sa na ňu pripravila/pripravil). Strach môže byť vrodený (zo zvierat, z tmy, zo živelných katastrof) a naučený (z osamelosti, z opustenia partnerom, zo straty zamestnania a i.). Ako obava sa označuje menej intenzívny strach, ktorý je možné pomerne ľahko prekonať.
Cieľom meditácie by malo byť upokojenie mysle, lepšie sústredenie sa, čo samo o sebe môže viesť k racionálnemu uvažovaniu, ľahšiemu riešeniu situácií a zvládaniu stresových podnetov.
Existujú prehľadové štúdie, ktorými boli hodnotené účinky a riziká meditácie. Hodnotený bol predovšetkým vplyv meditácie pri úzkostiach a bolestiach. Rizikom je vykonávanie meditácie za nejakým účelom ľuďmi, ktorí trpia závažnými prejavmi ochorenia, a navyše očakávajú pozitívny vplyv samotnej meditácie, bez dodržania predpísanej medikácie, alebo dokonca vyhľadania samotnej lekárskej intervencie. Z prehľadovej štúdie nie je možné urobiť jednoznačný záver: bol hodnotený nízky počet subjektov bez kontrolnej skupiny, existencia veľkého množstva premenných, chýbajúce informácie o dĺžke a intenzite meditácie. Každý človek je individuálny, je nutné vziať do úvahy nielen pohlavie, vek, konštitúciu, prípadné pridružené choroby a na každého z nás môže pôsobiť nielen liečba, ale aj meditácia odlišným spôsobom.
Pokiaľ sa podarí znížiť stres a napätie, ktoré sú príčinou nespavosti v zmysle neuspávania, nedostatočnej kvality spánku alebo dĺžky spánku, potom sa zlepší aj spánok samotný. Meditácia môže mať veľký prínos práve v tomto prípade. V žiadnom prípade však neovplyvní poruchy spánku ako je spánková apnoe alebo narkolepsia. Pomôže cítiť sa uvoľnenejšie a pokojnejšie.
Meditácia pre pokojný spánok a meditácia na upokojenie mysle zahŕňa upokojujúce zvuky, kedy je možné využiť zvuk zvonkohier alebo hudbu, ktorá navodí relaxačné prostredie. Samotná meditácia by mala trvať od 10 do 30 minút/deň. Možno zvoliť jednoduchú techniku, napr. nádych pri počítaní do 4 a výdych pri počítaní do 4. Existujú aj vedené meditácie.
Existuje celý rad aplikácií, ktoré vám budú pri meditácii nápomocné.
Nezabudnite spánkovú hygienu: nepite budivé nápoje pred spaním vrátane kávy, venujte pozornosť výberu vhodných farieb do spálne , skúste ísť spať v rovnakom čase av rovnakom čase pokiaľ možno vstávať, odložte elektroniku cca 30 minút pred spaním, v spálni sa nepozerajte na televíziu. Môžete skúsiť niektorý z voľnopredajných bylinných alebo homeopatických prípravkov. Ak budú po niekoľkých dňoch všetky zvolené spôsoby neúčinné, je nutné vyhľadať pomoc lekára.
Článok pre vás napísala dňa 18. 9. 2021: Mgr. Radka Brichcínová
Bol pre Vás článok užitočný? Nazdieľajte ho svojim priateľom - kliknite na tlačidlo Facebook pod týmto textom.
© 2014 www.nefertitis.sk . Tento článok ako celok ani jeho časti nesmie byť kopírovaný a rozširovaný bez predchádzajúceho písomného súhlasu www.nefertitis.cz . Naše články sú chránené ochranou Copyscape a ich kopírovanie je dohľadateľné a preukázateľné. V prípade, že by ste informácie z článku chceli použiť pre svoj blog a pod., radi vám texty aj obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostredníctvom emailu na info@nefertitis.cz .
DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE PRE ČITATEĽOV A KUPUJÚCI: Majte vždy na pamäti, že použitie drahých kameňov či minerálov nie je alternatívnou metódou ku konvenčnej lekárskej starostlivosti! V prípade, že na sebe cítite príznaky akejkoľvek choroby, vždy vyhľadajte buď svojho praktického lekára, popr. príslušného ambulantného špecialistu! Vezmite, prosíme, na vedomie, že neexistujú žiadne minerály a drahé kamene, ktoré by mali fyzický účinok proti rakovine, leukémii a ďalším zhubným chorobám, rovnako tak chorobám, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na zdravie. Dôrazne upozorňujeme, že všetky tu uvedené údaje a tiež všetky údaje na všetkých stránkach webu www.nefertitis.sk, ktoré obsahujú informácie o metafyzických vlastnostiach drahých kameňov, polodrahokamov a minerálov, ktoré sú v ľudových mýtoch a tradíciách nazývané ako "liečivé" kamene, sú len informatívny, čerpané zo všeobecne známych informácií a zdrojov. Zdrojmi pre tieto informácie sú tisícročnej mýty a tradície ohľadne použitia minerálov a drahokamov v ľudovom liečiteľstve, publikované prostredníctvom masových médií vo forme tlačenej aj elektronickej, ďalej potom bežne dostupná literatúra - knihy, kde sú publikované údajné účinky na ľudský organizmus a psychiku. Tieto informácie, ktoré sú v spoločnosti všeobecne rozšírené, nie sú návodom, ako obísť klasickú liečbu prostredníctvom vedecky overených lekárskych postupov a liekov s overenými účinkami. Až na výnimky nie sú tzv. "Liečivé" schopnosti minerálov a drahých kameňov, rovnako tak, ako produktov z nich a s nimi vyrobených, akokoľvek vedecky overené a sú dané len a len ľudovou tradíciou a mýty.