ÚvodVšetko o kameňochVšetko, čo chcete vedieť oAko spoznať pravý vltavín?

Ako spoznať pravý vltavín?

Milujete vltavíny, počuli ste o tom, že môžu byť nahradené syntetickými produktmi av súvislosti s tým vás napadla otázka, ako spoznať vltavín, ten pravý, prírodný? Vltavíny boli známe už v staršej a mladšej dobe kamennej (cca 3 milióny rokov pred nl - 4. tisícročie pred nl). Boli používané na výrobu nástrojov a tiež šperkov a kultúrnych predmetov.

minerály,-sklo---vltavín_optimized_1

V súčasnej dobe je vltavín vyhľadávaným tektitom, najmä nebrúsený, a to pre jeho farbu, tvar a špecifický povrch, čo je umocnené len niekoľkými málo doteraz známymi náleziskami. Silné rozbrázdenie vltavínov, tzv. skulptácia, závisí od dĺžky vodného transportu. Z nepreplavených vrstiev majú vltavíny skulptovaný povrch zachovaný, naproti tomu z druhotných, štvrtohorných nálezísk sú vltavíny obrúsené, zaoblené a matné.

Tektity sú v podstate kremičitanové sklá a od umelých skiel sa líšia vysokým obsahom oxidu kremičitého a oxidu hlinitého. Vek vltavínov je odhadovaný na 14,8 milióna rokov. Pôvodnou horninou pre ich vznik je hornina s vysokým obsahom oxidu kremičitého a voľného kremeňa, ktorá bola náhle roztavená za nízkeho obsahu kyslíka, v stave beztiaže, s vysokým vákuom, pri teplote najmenej 1 400 st. C.
O vltavíne samotnom alebo jeho náleziskách si môžete prečítať viac v článkoch Vltavín - význam, účinky a vlastnosti a Vltavín - tektiť s nezameniteľnou farbou.

Umelo vyrobené vltavíny majú vysoký lesk, na rozdiel od prírodných vltavínov, ktoré sú veľmi ostré. Na rozdiel od ostatných prírodných skiel (pr. obsidiány) sú relatívne homogénne. Absencia kryštalických inklúzií dokladá vysokú teplotu pri ich vzniku a zároveň rýchle tuhnutie. Bežnou amorfnou inklúziou je lietateľierit, ktorý sa vyskytuje v rôznom množstve prakticky v každom vltavíne. Jedná sa o amorfné prirodzené kremenné sklo (oxid kremičitý), mineraloid, veľmi odolné voči fyzikálnym vplyvom. Inklúzie majú rôzny tvar a svojou veľkosťou len zriedka presiahnu 1,5 mm. Typickou vlastnosťou lietateľieritu je jeho veľmi nízky index lomu svetla (1,458), na porovnanie index lomu svetla vltavínu je 1,48 až 1,54.

Identifikácia lechatelieritu je jednou z preukazných metód pravosti vltavínov.

Ďalšou metódou pre preukaz pravého vltavínu je absorpčná spektometria (princípom je pohlcovanie svetla rôznych vlnových dĺžok spektra, alebo Ramanova spektrometria, ktorej princípom je meranie rozdielu energií tzv. vibračných hladín molekuly. Vibrací molekúl dochádza k zmene dĺžky a uhla chemických väzieb medzi chemickými väzbami).

Príklad certifikátu pravosti vltavínu nájdete tu.

Článok pre vás napísala dňa 26. 2. 2022: Mgr. Radka Brichcínová

Bol pre Vás článok užitočný? Nazdieľajte ho svojim priateľom - kliknite na tlačidlo Facebook pod týmto textom.

© 2014 www.nefertitis.sk . Tento článok ako celok ani jeho časti nesmie byť kopírovaný a rozširovaný bez predchádzajúceho písomného súhlasu www.nefertitis.cz . Naše články sú chránené ochranou Copyscape a ich kopírovanie je dohľadateľné a preukázateľné. V prípade, že by ste informácie z článku chceli použiť pre svoj blog a pod., radi vám texty aj obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostredníctvom emailu na info@nefertitis.cz .

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE PRE ČITATEĽOV A KUPUJÚCI: Majte vždy na pamäti, že použitie drahých kameňov či minerálov nie je alternatívnou metódou ku konvenčnej lekárskej starostlivosti! V prípade, že na sebe cítite príznaky akejkoľvek choroby, vždy vyhľadajte buď svojho praktického lekára, popr. príslušného ambulantného špecialistu! Vezmite, prosíme, na vedomie, že neexistujú žiadne minerály a drahé kamene, ktoré by mali fyzický účinok proti rakovine, leukémii a ďalším zhubným chorobám, rovnako tak chorobám, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na zdravie. Dôrazne upozorňujeme, že všetky tu uvedené údaje a tiež všetky údaje na všetkých stránkach webu www.nefertitis.sk, ktoré obsahujú informácie o metafyzických vlastnostiach drahých kameňov, polodrahokamov a minerálov, ktoré sú v ľudových mýtoch a tradíciách nazývané ako "liečivé" kamene, sú len informatívny, čerpané zo všeobecne známych informácií a zdrojov. Zdrojmi pre tieto informácie sú tisícročnej mýty a tradície ohľadne použitia minerálov a drahokamov v ľudovom liečiteľstve, publikované prostredníctvom masových médií vo forme tlačenej aj elektronickej, ďalej potom bežne dostupná literatúra - knihy, kde sú publikované údajné účinky na ľudský organizmus a psychiku. Tieto informácie, ktoré sú v spoločnosti všeobecne rozšírené, nie sú návodom, ako obísť klasickú liečbu prostredníctvom vedecky overených lekárskych postupov a liekov s overenými účinkami. Až na výnimky nie sú tzv. "Liečivé" schopnosti minerálov a drahých kameňov, rovnako tak, ako produktov z nich a s nimi vyrobených, akokoľvek vedecky overené a sú dané len a len ľudovou tradíciou a mýty.

Google Pinterest zdieľaj článok