Éterické oleje, vonné vosky, sviečky - viete, ako ich vyrobiť?
Milujete vône esenciálnych a vonných olejov , vonných voskov a sviečok ?
Obľúbili ste si aromaterapiu?
Esenciálne oleje alebo aj éterické oleje alebo silice sú vonné látky získané z definovaných rastlinných surovín destiláciou alebo vhodným mechanickým postupom, bez zahrievania, pričom rastlinná surovina môže byť čerstvá, zvädnutá, sušená, celá, rozlámaná a rozomletá. Skladujú sa pri teplote neprevyšujúcej 25 °C. Sú prchavé, vo vode nerozpustné, majú olejovitý charakter.
Ako vyrobiť esenciálny olej?
Ak si nechcete kúpiť hotový výrobok, ale ste tvorivý a chcete do výroby vložiť vlastnú invenciu a úsilie, poradíme vám, ako ľahko sa dá zhmotniť vaša predstava. Výroba esenciálneho oleja je jednoduchá. Nepredpokladáme, že vlastníte destilačnú aparatúru, teda využijete jednoduchý spôsob získania silice, ktorý sa označuje termínom enfleuráž (vyslovuje sa: anfleráž). Termín sa používa v kozmetológii a označuje sa ním získavanie vonných látok z kvetov extrakciou tukom pri teplote miestnosti, tj teplote nepresahujúcej 25 °C.
Rastlinu čerstvú, zvädnutú alebo sušenú alebo jej časť (kvety, vňať, listy a pod.) sa vloží do oleja, alebo živočíšneho tuku, napr. do masti, do ktorej sa začne postupne uvoľňovať silica.
Týmto spôsobom je možné pripraviť napr. levanduľový éterický olej, tymiánový, rozmarínový, mätový, šalviový, škoricový a mnoho ďalších.
Ako zistíte, že rastlina obsahuje éterický olej? Informáciu nájdete buď na internete alebo nájdete priamo výrobok vo forme éterického oleja, ktorý obsahuje buď silicu z jednej rastliny alebo je zmesou niekoľkých.
Vezmite rastlinu av uzavretej, sklenenej nádobe ju ponorte ju ponorte do oleja. Nechajte na tmavom mieste, za občasného miešania 14 dní. Potom prefiltruje cez jemné sitko alebo plátno.
Ako používať éterické oleje, sa dočítate tu.
Ako vyrobiť tinktúru?
A čo vlastne "tie" tinktúry sú?
Tinktúry sú tekuté prípravky, ktoré sa obvykle získavajú z usušených rastlinných alebo živočíšnych drog, a to za použitia liehu. Na výrobu alebo prípravu tinktúr je možné použiť niekoľko spôsobov, z nich najjednoduchším je macerácia, resp. jednoduché vylúhovanie. Obvykle sa tinktúry pripravujú tak, že sa vezme 1 diel rastliny a 10 alebo 5 dielov vylúhovadla (v tomto prípade liehu). Obvykle sú číre, státím sa môže vytvoriť mierna usadenina, ktorá ale nie je na závadu.
Tinktúry nachádzajú uplatnenie vo farmácii, resp. medicíne. Používajú sa buď samostatne, alebo sú súčasťou iných prípravkov. Príkladom je Amara tinctúra, horká tinktúra - liehový výluh z rastlín obsahujúcich horčiny, čím je dané aj jej použitie: na zlepšenie trávenia a zvýšenie chuti do jedla, Kozlíkové kvapky, Valerianae tinctúra na upokojenie, tzv. MY-RA-GA, tj zmes horcové, ratanhové a aprínkové tinktúry ako adstringens pri krvácaní ďasien a iných ústnych defektoch. Ratanhová tinktúra je súčasťou Kutwirtovho kloktadla. Proti úporným hnačkám sa používa ópiová tinktúra. Tinktúra z kamenouhelného dechtu nachádza uplatnenie v liečbe lupovitosti, ako súčasť šampónov a roztokov. Tinktúry stále majú využitie v terapeutickej praxi, ai keď boli mnohými liečivami prekonané, z medicínskeho povedomia zatiaľ nevymizli.
Ak by ste si chceli pripraviť tinktúru sami, je potrebné zvoliť účel využitia, ďalej bylinku, ktorá obsahuje účinné látky zodpovedajúce vášmu zámeru, rozpustné v liehu. Vezmete 1 diel sušenej byliny a 5, prípadne 10 dielov vylúhovadla, obvykle 60% liehu. V uzavretej nádobe, na tmavom mieste necháte macerovať 7 - 14 dní, za občasného pretrepania. Následne výluh prefiltrujete cez jemný filter a tinktúra je pripravená na použitie, minimálne po dobu 3 mesiacov, skladovaná pri teplote miestnosti do 25 o C.
Ako vyrobiť vosk do aromalampy?
Tvoríte radi? Radi vymýšľate a vyrábate niečo svoje, originálne, s vlastnými nápadmi?
Vonný vosk do arómy lampy vyrobíte veľmi ľahko. Môže mať rôzne tvary, farby a vône. Na výrobu môžete použiť vosk sójový, repkový, kokosový - ich zmesi, palmový vosk, včelí vosk alebo tuhý parafín. Palmový a včelí vosk majú vyššiu teplotu topenia a sú tvrdšie. Palmový vosk má vzhľad pripomínajúci zimnú námrazu.
Formičky môžu byť zo silikónu, ale rovnako dobre poslúžia napr. papierové košíčky, ktoré sa používajú na pečivo.
Na zafarbenie vosku použite farby určené pre sviečky. Aby vosk voňal vašou obľúbenou vôňou, použite éterický alebo vonný olej.
Obsah pridanej vône by nemal byť vyšší ako 10%, ideálne môžete skúsiť 5% obsah, tzn. 5 g v 100 g vosku.
Vosk roztavte v kovovom hrnci na vodnom kúpeli, ktorú vyrobíte z kastrólika naplneného vodou. Pokiaľ sa rozhodnete vosk zafarbiť, pridajte ju k taviacemu sa vosku. Po roztavení vmiešajte vôňu a nalejte do formičiek. Stuhnúť nechajte pri teplote miestnosti. Vosk uvoľnite z formičiek a skladujte v uzavretom pohári do doby použitia. Do tuhnúcich voskov môžete pridať kúsok badiánu, klinčeky, levanduľu, škoricu.
Ako vyrobiť vonnú sviečku?
Pokiaľ by ste si chceli vyrobiť vonnú sviečku, je postup obdobný, ako pri výrobe vonného vosku. Navyše budete potrebovať formy na sviečky, knôty, upevnenie na knôt, kastrólik na roztavenie vosku alebo parafínu, teplomer a viac času, než pri výrobe vonných voskov. Sviečky nemusia byť nutne len z pevných látok, ako sú vosky, vrátane včelieho a parafín, ale môžu sa vyrábať napr. z gélu. Výhodou je rýchlejšia práca, gél je priesvitný a vyniknúť v ňom rôzne ozdoby, ako sú trblietky, mušličky, kamienky, badián, klinčeky a čokoľvek, čo vás napadne. Výroba vonných sviečok je príjemnou relaxáciou a nesmierne kreatívnou činnosťou, z ktorej budete mať radosť. Sviečka je vhodným darčekom pre každého, bez ohľadu na vek a pohlavie, najmä taká, ktorú ste vytvorili vlastnými rukami.
Či už si vonný vosk alebo sviečku vyrobíte sami, alebo si ich kúpite, podstatné je, aby ste si ich prostredníctvom vykúzlili príjemné prostredie pre relaxáciu, odpočinok, meditáciu alebo stretávanie sa so všetkými, ktorých máte radi.
Článok pre vás napísala dňa 27. 11. 2021: Mgr. Radka Brichcínová
Bol pre Vás článok užitočný? Nazdieľajte ho svojim priateľom - kliknite na tlačidlo Facebook pod týmto textom.
© 2014 www.nefertitis.sk . Tento článok ako celok ani jeho časti nesmie byť kopírovaný a rozširovaný bez predchádzajúceho písomného súhlasu www.nefertitis.cz . Naše články sú chránené ochranou Copyscape a ich kopírovanie je dohľadateľné a preukázateľné. V prípade, že by ste informácie z článku chceli použiť pre svoj blog a pod., radi vám texty aj obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostredníctvom emailu na info@nefertitis.cz .
DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE PRE ČITATEĽOV A KUPUJÚCI: Majte vždy na pamäti, že použitie drahých kameňov či minerálov nie je alternatívnou metódou ku konvenčnej lekárskej starostlivosti! V prípade, že na sebe cítite príznaky akejkoľvek choroby, vždy vyhľadajte buď svojho praktického lekára, popr. príslušného ambulantného špecialistu! Vezmite, prosíme, na vedomie, že neexistujú žiadne minerály a drahé kamene, ktoré by mali fyzický účinok proti rakovine, leukémii a ďalším zhubným chorobám, rovnako tak chorobám, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na zdravie. Dôrazne upozorňujeme, že všetky tu uvedené údaje a tiež všetky údaje na všetkých stránkach webu www.nefertitis.sk, ktoré obsahujú informácie o metafyzických vlastnostiach drahých kameňov, polodrahokamov a minerálov, ktoré sú v ľudových mýtoch a tradíciách nazývané ako "liečivé" kamene, sú len informatívny, čerpané zo všeobecne známych informácií a zdrojov. Zdrojmi pre tieto informácie sú tisícročnej mýty a tradície ohľadne použitia minerálov a drahokamov v ľudovom liečiteľstve, publikované prostredníctvom masových médií vo forme tlačenej aj elektronickej, ďalej potom bežne dostupná literatúra - knihy, kde sú publikované údajné účinky na ľudský organizmus a psychiku. Tieto informácie, ktoré sú v spoločnosti všeobecne rozšírené, nie sú návodom, ako obísť klasickú liečbu prostredníctvom vedecky overených lekárskych postupov a liekov s overenými účinkami. Až na výnimky nie sú tzv. "Liečivé" schopnosti minerálov a drahých kameňov, rovnako tak, ako produktov z nich a s nimi vyrobených, akokoľvek vedecky overené a sú dané len a len ľudovou tradíciou a mýty.