Ruženec - čo to je a ako ho vyrobiť?
Ruženec - slovo pochádza z latinského jazyka rosarium a znamená záhradu ruží. Ruženec predstavuje opakovaciu modlitbu, rozšírenú medzi katolíkmi. Rovnakým termínom sa označuje aj pomôcka - šnúrka s korálkami a krížikom, ktorá slúži na podporu sústredenia modliaceho sa. Ten, kto sa modlí, sa koncentruje na modlitby bez toho, aby ich musel počítať.
Ako počítadlo sa ruženec začal používať už v stredoveku. Ruženci predchádzali iné spôsoby počítania modlitieb, napr. prekladanie kamienkov z kôpky na kôpku, uzly ai. Tradícia počítania modlitieb a konkrétna modlitba Zdravas Mária boli zjednotené v stredoveku. Najstaršie mariánske ruženca sú datované do druhej polovice 12. storočia, a pochádzajú z kláštorov benediktínov a cisterciánov. Opakovanie Zdravas Mária malo nahradiť pôvodne 150 žalmov, ktoré boli zle zapamätateľné.
V roku 2002 pápež Ján Pavol II. apoštolským listom Rosarium Virginis Mariae zaviedol štvrtú (ale nepovinnú) časť ruženca - tajomstvo ruženca svetla. Ruženec svetla sa, vďaka nesúhlasu najmä katolíkov, príliš nerozšíril a používaný je ruženec s tromi tajomstvami.
-
Tajomstvo radostného ruženca sú:
- Ježiš, ktorého si z Ducha Svätého počala
- Ježiš, s ktorým si Alžbetu navštívila
- Ježiš, ktorého si v Betleheme porodila
- Ježiš, ktorého si v chráme obetovala
- Ježiš, ktorého si v chráme našla
-
Bolestný ruženec
- Ježiš, ktorý sa pre nás krvou potil
- Ježiš, ktorý bol pre nás bičovaný
- Ježiš, ktorý bol pre nás tŕním korunovaný
- Ježiš, ktorý pre nás niesol ťažký kríž
- Ježiš, ktorý bol pre nás ukrižovaný
-
Slávny ruženec
- Ježiš, ktorý z mŕtvych vstal
- Ježiš, ktorý na nebo vstúpil
- Ježiš, ktorý Ducha Svätého zoslal
- Ježiš, ktorý ťa, Panna, vzal do neba
- Ježiš, ktorý ťa v nebi korunoval
-
Ruženec svetla
- Ježiš, ktorý bol pokrstený v Jordáne
- Ježiš, ktorý zjavil v Káne svoju božskú moc
- Ježiš, ktorý hlásal Božie kráľovstvo a vyzýval na pokánie
- Ježiš, ktorý na vrchu premenenia zjavil svoju slávu
- Ježiš, ktorý ustanovil Eucharistiu
Symbolika kríža: kríž je veľmi silným ochranným talizmanom, symbolom mnohých náboženstiev, predovšetkým kresťanstva.
Ako vyrobiť ruženec?
Nielen ako, ale aj z čoho vlastne vyrobiť ruženec? Výroba ruženca záleží na vás. Vyberať môžete z rôznych materiálov - korálikov z minerálov, sklenených, drevených alebo akrylátových korálikov a rovnako tak spôsob, ktorým ruženec vyrobíte, je na vás, na trpezlivosti a zručnosti.
Najjednoduchším spôsobom je navlečenie korálikov na vlasec. Pri výbere korálok a vlasca dbajte na veľkosť návlekového materiálu, aby prešiel otvorom korálok. Otvorom 1 - 2 mm prejde priemer návleku 0,8 mm bez problémov a zároveň je dostatočne pevný, aby sa ruženec nepretrhol. Korálky predstavujúce jednotlivé modlitby môžete oddeliť menšími, pričom je možné materiály kombinovať podľa ľubovôle. Ak použijete brúsené komponenty, ruženec sa bude trblietať.
Na výrobu ruženca budete potrebovať 150 korálikov, vlasec, krížik a nožnice. Najprv navlečte krížik, potom na obe vlákna môžete navliecť napr. 3 korálky a následne navliekajte každú stranu vlasca zvlášť. Potom už stačí len oba konce spojiť uzlami.
Na ozdobu môžete použiť komponenty zo striebra, z chirurgickej ocele, zo všeobecného kovu.
Obdobou ruženca sú Japa Mála budhistické modlitebné korálky.
Posvätné budhistické modlitebné koráliky alebo tiež Mála korálky boli po stáročia používané mnohými duchovnými tradíciami ako nástroj, ktorý pomáha upokojiť myseľ, a spojiť sa s tým, čo je v nás. Slovo "Mála" znamená náhrdelník, používaný na modlitbu. Je tradičnou pomôckou na počítanie opakujúcich sa mantier pri meditácii, na počítanie dýchania počas meditácie alebo opakovanie mena Budhu, čo sa nazýva "japa" (džapa), koráliky sa používajú najmä v budhizme a hinduizme. Japa Mála je označenie pre tradičný indický ruženec so 108 korálkami,thengwa je označenie pre tradičný tibetský budhistický ruženec. Počiatočnou a konečnou korálkou je tzv. gulička učiteľa, symbolizujúca múdrosť. Po odriekaní 108 mantier sa ruženec otočí a opakujúce sa mantry sa počítajú v obrátenom smere.
Slovo Mála pochádza zo sanskrtu a znamená zväzok korálok, girlandu, tradične v počte 108, niekedy aj menej, napr. 18, 27 alebo 54 (vždy počet deliteľný 9). Mála korálky sú podobné modlitebným korálikom v iných náboženstvách, a preto sa niekedy nazývajú "budhistický ruženec".
Ak vás zaujíma, ako sa ruženec modlí, článok nájdete tu.
Článok pre vás napísala dňa 20. 11. 2021: Mgr. Radka Brichcínová
Bol pre Vás článok užitočný? Nazdieľajte ho svojim priateľom - kliknite na tlačidlo Facebook pod týmto textom.
© 2014 www.nefertitis.sk . Tento článok ako celok ani jeho časti nesmie byť kopírovaný a rozširovaný bez predchádzajúceho písomného súhlasu www.nefertitis.cz . Naše články sú chránené ochranou Copyscape a ich kopírovanie je dohľadateľné a preukázateľné. V prípade, že by ste informácie z článku chceli použiť pre svoj blog a pod., radi vám texty aj obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostredníctvom emailu na info@nefertitis.cz .
DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE PRE ČITATEĽOV A KUPUJÚCI: Majte vždy na pamäti, že použitie drahých kameňov či minerálov nie je alternatívnou metódou ku konvenčnej lekárskej starostlivosti! V prípade, že na sebe cítite príznaky akejkoľvek choroby, vždy vyhľadajte buď svojho praktického lekára, popr. príslušného ambulantného špecialistu! Vezmite, prosíme, na vedomie, že neexistujú žiadne minerály a drahé kamene, ktoré by mali fyzický účinok proti rakovine, leukémii a ďalším zhubným chorobám, rovnako tak chorobám, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na zdravie. Dôrazne upozorňujeme, že všetky tu uvedené údaje a tiež všetky údaje na všetkých stránkach webu www.nefertitis.sk, ktoré obsahujú informácie o metafyzických vlastnostiach drahých kameňov, polodrahokamov a minerálov, ktoré sú v ľudových mýtoch a tradíciách nazývané ako "liečivé" kamene, sú len informatívny, čerpané zo všeobecne známych informácií a zdrojov. Zdrojmi pre tieto informácie sú tisícročnej mýty a tradície ohľadne použitia minerálov a drahokamov v ľudovom liečiteľstve, publikované prostredníctvom masových médií vo forme tlačenej aj elektronickej, ďalej potom bežne dostupná literatúra - knihy, kde sú publikované údajné účinky na ľudský organizmus a psychiku. Tieto informácie, ktoré sú v spoločnosti všeobecne rozšírené, nie sú návodom, ako obísť klasickú liečbu prostredníctvom vedecky overených lekárskych postupov a liekov s overenými účinkami. Až na výnimky nie sú tzv. "Liečivé" schopnosti minerálov a drahých kameňov, rovnako tak, ako produktov z nich a s nimi vyrobených, akokoľvek vedecky overené a sú dané len a len ľudovou tradíciou a mýty.